Tomasz Stańko uhonorowany przez niemiecką krytykę

Autor: 
Redakcja

Przed tygodniem pisaliśmy o Tomaszu Stańko - laureacie honorowego Paszportu Polityki. Tym razem nasz znakomity trębacz wyróżniony został honorową nagrodą krytyków niemieckojęzycznych - Preis der deutschen Schallplattenkritik. Nagrodę tę na swej półce mieli dotąd m.in. Carla Bley, Paco de Lucia, Gidon Kremer, Herbert von Karajan, Brian Eno, Frank Zappa, Neil Young czy B.B. King.

140 dziennikarzy z Niemiec, Austii i Szwajcarii wskazuje do roku najważniejszych kompozytorów, wykonawców, producentów, którzy swoimi dokonaniami wnoszą nadzwyczajny wkład w rozwój muzyki. W tym roku uprawnieni do głosowania obok Tomasza Stańki wskazali na urodzonego w Warszawie, niemieckiego dyrygenta Marka Janowskiego, wirtuoza muzyki indyjskiej Hariprasad Chaurasia i niemieckiego śpiewaka operowego Christiana Gerhahera.

Stańkę wyróżniono m.in. za: indywidualne piękno, jego łamliwe, rozpadające się na krawędziach, charakterystyczne brzmienie. To wirtuoz trąbki. Krytycy w eksplikacji podkreślili też wielkie uznanie dla ostatniego albumu artysty - "Wisława". 

Co ciekawe, oprócz Janowskiego, wszyscy wyróżnieni artyści pojawili się w katalogu wytórni ECM - Chaurasia na płycie „Making Music” Zakira Hussaina a Christian Gerhahera usłyszeć można na płycie „Notturno”. Za jego sprawą nagroda Ehrenpreise po raz pierwszy trafi w ręce śpiewaka.

Tagi: