Tomasz Stańko pracuje nad nową płytą!

Autor: 
Redakcja

“Wisława” - taki roboczy tytuł nosi nowa płyta Tomasza Stańko. Nasz znakomity trębacz trzykrotnie miał okazję spotkać się z Wisławą Szymborską na scenie - podczas organizowanych przez wydawnictwo Znak spotkań autorskich. Ostatnie miało miejsce w styczniu 2009 roku w Operze Krakowskiej. Jak wspomina Stańko, wtedy wywiązał się między nimi prawdziwy dialog, a duet z Szymborską to jak duet z Milesem Davisem. Dzięki tym spotkaniom powstała płyta, którą dołączono do, jak się miało okazać, ostatniego tomu poezji Noblistki - “Tutaj”.

Śmierć poetki bardzo poruszyła Tomasza Stańko. Czuł z nią bowiem silną wspólnotę poglądów i podejścia do życia. Jaka będzie to płyta, jeszcze nie wiadomo. Z pewnością dedykowana zostanie Wisławie Szymborskiej i będzie inspirowana jej poezją - ale nie tylko. Ponoć jeden z utworów roboczo nazywa się “Kudłaty łobuz”...

Nowa płyta będzie także pierwszą rejestracją nowego amerykańskiego kwartetu Tomasza Stańko. Do realizacji tego projektu zaprosił on młodego pianistę Davida Virellesa (mieliśmy okazję słyszeć go w Warszawie na Jazzarium Fest w trio Steve’a Colemana “Reflex”), kontrabasistę Thomasa Morgana oraz perkusistę Geralda Cleavera - obu zobaczyć mogliśmy w Bielsku Białej, podczas zeszłorocznej Jazzowej Jesieni, gdy towarzyszyli w trio Craigowi Tabornowi.

Amerykański kwartet Tomasza Stańko wejdzie do nowojorskiego Avatar Studio 4 czerwca. Sesję nagraniową poprzedzi 4 dniowa rezydencja zespołu w słynnym klubie Jazz Standard (31 maja - 3 czerwca). Producentem płyty będzie oczywiście Manfred Eicher, a album ukaże się nakładem wytwórni ECM.

W Polsce będziemy mieli okazję usłyszeć nowy kwartet Tomasza Stańko wcześniej, bo już w kwietniu w aż 6 miastach. (Na tej trasie na kontrabasie Thomasa Morgana zastąpi Sławomir Kurkiewicz).

19 kwietnia Kielce
20 kwietnia Bielsko Biała, Bielskie Centrum Kultury
21 kwietnia Poznań, Blue Note
22 kwietnia Wrocław, Jazz nad Odrą
23 kwietnia Bytom, Festiwal im. Gorczyckiego
24 kwietnia Warszawa, TBA

W najbliższej przyszłości nadarzy się jeszcze jedna okazja do spotkania z naszym znakomitym trębaczem: 18 marca w Cafe Kulturalna, w ramach Red Bull Music Academy odbędzie się z jego udziałem lekcja mistrzowskiej trąbki dla młodych producentów muzycznych.

W marcu usłyszeć będzie można Stańko także w Finlandii (13 marca, UMO Classic) a dwa dni później w Turcji na Izmir International Festival. Na kwiecień zaś planowana jest trasa po Europie Zachodniej (5.04 Middelburg/NL, 26.04 Dortmund, 27.04 Neuburg, 29.04 Zürich/CH, 30.04 Wien/A, 01.05 Glaisdorf - Graz). 

Tagi: