Tomasz Stańko i Marcin Masecki z Paszportami Polityki

Autor: 
Redakcja

Ich drogi skrzyżowały się na scenie dotąd tylko raz. Nasz znakomity trębacz i enfant terrible pianistyki wtorkowego wieczoru ponownie dzielili scenę, ale nie jako występujący artyści, ale jako laureaci jednej z najważniejszych nagród przyznawanych twórcom kultury - Paszportów Polityki.

Trębacz, bandleader a także twórca festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku Białej i innych cennych kulturalnych inicjatyw - Tomasz Stańko - otrzymał honorowy Paszport Kreatora Kultury. Pianistę, koncertmistrza i osobowość warszawskiej sceny improwizowanej - Marcina Maseckiego wyróżniono w kategorii muzyka popularna.

W twórczości Maseckiego postanowiono docenić: sprawne i konsekwentne poruszanie się między gatunkami własną ścieżką, za zacieranie podziałów pomiędzy sceną filharmoniczną a klubową, za zmierzenie się z naszą tradycyjną formą na płycie "Polonezy" w sposób jak zawsze lekki i przewrotny. 

Tomasz Stańko mówił nam nieadawno o Marcinie Maseckim: Marcin to jest bardzo interesujący gość. Nie ma o czym krzyczeć, a krzyczy. Mądy cat. Rzadko, który koleś  potrafi tak obserwować samego siebie. To świadczy o nim niesamowicie dobrze. To jest w pewnym sensie myśl: wiem, że nic nie wiem. To jest poważne stwierdzenie - poważnego artysty. Dlatego mi się z nim ten jeden nasz koncert grało świetnie. On lubi grać free - ja gram trochę inne rzeczy - ale to jest w Polsce facet, jeden z niewielu silnych dojrzałych artystów w muzyce. Na 100%. Ciekawy cat. Chciałbym sobie z nim pograć jeszcze.

To drugi Paszport Polityki w rodzinie Lado ABC - pierwszy otrzymał w roku 2010 Macio Moretti. 

W dziedzini muzyki poważnej wyróżniono Apollon Musagete Quartett - których usłyszeć można było m.in. na płycie „Night of Hunters” Tori Amos. Grupę doceniono za konsekwentne i skuteczne budowanie silnej pozycji w życiu muzycznym Europy, zawsze z uwzględnieniem w repertuarze muzyki polskiej. Za wybitną płytę "Multitude", na której obok utworów Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego zespół ukazał własne zdolności kompozytorskie.

W kategorii film Paszport Polityki trafił w ręce aktora Dawida Ogrodnika. Literacki Paszport wydany został Ziemowitowi Szczerekowi - m.in. za "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian" i "Rzeczpospolitą zwycięską”. W kategorii teatr nagrodzono tandem dramaturgiczno-reżyserski Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin a w dziedzinie sztuk wizualnych Paszport Polityki przyznano Anecie Grzeszykowskiej.

Tagi: