Tomasz Stańko, Anna Maria Jopek i Kroke w jazzowawym klubie BMW

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

BMW po raz dziewiąty zaprasza na muzyczny wieczór BMW JAZZ CLUB. Jego gwiazdą będzie mistrz Tomasz Stańko.  5 grudnia wystąpi na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie ze specjalnym programem „December Avenue”, przygotowanym na ten unikalny jazzowy wieczór. 

Tomasz Stańko to jeden z najbardziej oryginalnych i cenionych artystów w historii polskiego jazzu, wydający płyty pod szyldem legendarnej wytwórni ECM. Do współpracy zaprosił znakomitych artystów:  Annę Marię Jopek,  która nagrywa i koncertuje na całym świecie, a jej muzyka  zdaje się nie mieć żadnych ograniczeń oraz zespół Kroke w nieszablonowy sposób miksujący różne style muzyczne z etnicznym brzmieniem i autorskimi improwizacjami.

Gośćmi BMW JAZZ CLUB i Tomasza Stańko będą świetni zagraniczni instrumentaliści: gitarzysta Nelson Veras oraz perkusiści: Zohar Fresco i Stefan Pasborg. Do składu dołączą: Dominik Wania (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas) i Sławek Berny (instrumenty perkusyjne). Szykuje się kolejna jazzowa uczta sygnowana przez BMW. Jak tłumaczy Tomasz Stańko tytuł „December Avenue” w oczywisty sposób nawiązuje do miesiąca, w którym odbędzie się koncert. Avenue to droga, w którą zabierze zaproszonych artystów oraz publiczność. 

Podczas BMW JAZZ CLUB będzie okazja odkryć nowe wcielenie Tomasza Stańko. Zabrzmi muzyka pełna życia, blasku i ekspresji, od południowoamerykańskich wibracji poprzez funk po etno. Motywem przewodnim koncertu będzie premierowy utwór „December Avenue” skomponowany przez Stańko specjalnie z myślą o BMW JAZZ CLUB. Tego wieczoru muzykę znakomitego jazzmana interpretować będzie Anna Maria Jopek oraz zespół Kroke, który zaprezentuje też utwory z premierowej płyty „Ten”. Nie zabraknie niespodzianek i muzycznych improwizacji, z których znani są wszyscy bohaterowie wieczoru.

BMW JAZZ CLUB jest wspólnym projektem BMW Group Polska oraz najlepszych zagranicznych i polskich muzyków. Program każdego z koncertów jest kwintesencją artystycznej otwartości, przenikania kultur i łączenia wielu muzycznych wątków. BMW JAZZ CLUB powołali na zaproszenie BMW Group Polska: Anna Maria Jopek i Marcin Kydryński. Podczas pięciu tworzonych przez nich edycji wraz z Jopek wystąpili: Oscar Castro-Neves, Mino Cinelu, Richard Bona, Dhafer Youssef, Tito Paris, Yami czy Makoto Ozone. A także Urszula Dudziak, Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka, Henryk Miśkiewicz, Marcin Wasilewski i Krzysztof Herdzin. Trzy lata temu przyszedł czas na zmianę formuły. Teraz każdej edycji patronuje inna jazzowa osobistość. w 2011 r. - Michał Urbaniak. W 2012 r. mieliśmy okazję podziwiać Terri Lyne Carrington. W ubiegłym roku gwiazdą BMW JAZZ CLUB była amerykańska wokalistka Dianne Reeves.Od VII edycji funkcję dyrektora artystycznego BMW JAZZ CLUB sprawuje Rafał Bryndal, dziennikarz muzyczny Chilli ZET.

Tagi: