Tomasz Dąbrowski & Tyshawn Sorey Duo zagrają w maju cztery koncerty

Autor: 
Redakcja

Dąbrowski & Sorey Duo to nowy projekt utalentowanego trębacza Tomasza Dąbrowskiego, do współtworzenia którego zaprosił genialnego amerykańskiego kompozytora i multiinstrumentalistę Tyshawn'a Sorey'a.  W dniach 30 kwietnia – 3 maja muzycy zagrają w Polsce cztery koncerty.

Niezwykle kreatywny multiinstrumentalista i kompozytor Tyshawn Sorey aktywnie koncertuje na całym świecie, prezentując autorskie projekty. Współpracuje również z takimi muzykami, jak: Steve Colemanem, John Zorn, Vijay Iyer, Wadada Leo Smith, Dave Douglas i Tim Berne. Dorobek kompozytorski Soreya to ponad 160 utworów, tworzy kompozycje na puzon solo, na trio i kwintet z przewodnią rolą gitary (Koan, Koan II), co jakiś czas gra duety z Johnem Zornem. Bierze udział w niezliczonej liczbie muzycznych przedsięwzięć. Jego “flagowymi projektami” są Paradoxical Frog (trio z Kris Davis i Ingrid Laubrock), Fieldwork (z Vijay’em Iyerem i Stevem Lehmanem) oraz kwartet 41 Compositions. Oprócz grania i komponowania prowadzi zajęcia w nowojorskiej School of Improvised Music.

Tomasz Dąbrowski trębacz i kompozytor, gra na trąbce i instrumencie nazwanym przez niego ‘Balkan-Horn ‘. Jego mocne, charakterystyczne i rozpoznawalne brzmienie inspirowane jest folkiem wschodnioeuropejskim, awangardą Berlińską i współczesną sceną muzyki improwizowanej. Obecnie mieszka w Danii, gdzie studiuje na wydziale kompozycji i realizuje autorskie projekty. W styczniu 2012 wyjechał do Nowego Jorku, gdzie w przeciągu zaledwie dwóch tygodni, nagrał trzy płyty. Dwie autorskie - duet z Tyshawn Sorey'em oraz trio z Kris Davis i Andrew Drurym. Trzecia płyta na zaproszenie duńskiego basity - Kenneth Knudsena, została zarejestrowana z udziałem m.in Jaleel'a Shaw i Johnathan'a Blake'a - obaj byli nominowani do nagrody Grammy.

Trąbka, Balkan-horn i perkusja to instrumentarium, którego muzycy używają do tworzenia muzyki opartej na rozbudowanych formalnie, przemyślanych kompozycjach, połączonych z otwartą improwizacją.

Plan trasy

30 kwietnia - Katowice, KATOWICE JAZZART - KATOFONIA, 18.00

1 maja - Warszawa, PARDON TO TU, 21.00

2 maja - Nidzica, ZAMEK, 19.00

3 maja - Sopot, ZATOKA SZTUKI, 20.00