Tomasz Dąbrowski AD HOC w Centrum Kultury Zamek

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Tomasz Dąbrowski AD HOC ma za sobą dwie trasy koncertowe po Japonii. Teraz nadszedł czas na pierwszą wizytę zespołu w Polsce. 11 marca grupa wystąpi w poznańskim Centrum Kultury Zamek, w ramach cyklu JazZamek.

Zespół Tomasz Dąbrowski AD HOC powstał w 2014 roku podczas pierwszej wizyty Tomasza Dąbrowskiego w Japonii. W skład zespołu wchodzi legendarny pianista Hiroshi Minami,
Hiroki Chiba grający na kontrabasie i looperach, Hiroshi Tsuboi na perkusji oraz Dąbrowski na trąbce. W 2015 roku ukazała się płyta „Strings” wydana przez wytwórnię Airplane Records z przeznaczeniem wyłącznie na rynek japoński, gdzie okazała się dużym sukcesem. Muzyka, którą skomponował Tomasz Dąbrowski, jest bardzo intuicyjna, otwarta, a jednocześnie bardzo poukładana.

Tomasz Dąbrowski, trębacz, kompozytor, improwizator. Artysta wielokrotnie nagradzany zarówno w Polsce, jak i za granicą, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako pierwszy Polak w historii został uhonorowany przez Związek Muzyków Jazzowych, Foreningen Af Fynske Jazzmusikere, nagrodą Jazzowego Muzyka Roku na wyspie Fyn w Danii. Uczestnik programu „You Me – Young Musicians Play Europe”, którego zadaniem jest prezentacja najciekawszych osobowości muzycznych w Europie. W dorobku artystycznym ma sześć płyt solowych oraz dziesiątki albumów jako sideman i współlider. Tomasz Dąbrowski jest przez krytyków wymieniany wśród najlepszych trębaczy i kompozytorów młodego pokolenia w Europie. Znany z nagrań grupy Tom Trio (nominacja do Fryderyka 2013), serii koncertów S-O-L-O: „30 urodziny / 30 miast / 30 koncertów”, projektów z Tyshawn Sorey'em, Krisem Davisem i Andrew Drury’m. Dotychczasowe projekty odbiły się szerokim echem, otrzymując znakomite recenzje na całym świecie, co stało się przyczynkiem do tras koncertowych w Europie, Ameryce Północnej i Azji.
Grał między innymi z takimi muzykami i zespołami jak Tomasz Stańko, Kresten Osgood, Jacob Anderskov, Fredrik Lundin,
The Copenhagen Art Ensemble, Jamaaladeen Tacuma, Greg Osby, RJ Miller, Gilad Hekselman, Evan Parker, Aaron Parks, Richard Bona, Pheeroan akLaff, Tony Scheer, Rudi Mahall, Avishai Cohen, Sam Pluta, Jonathan Blake i Jaleel Shaw.
Tomasz Dąbrowski jest członkiem kolektywu muzycznego i wytwórni płytowej Barefoot Records.

Hiroshi Minami, pianista urodzony w Tokio w 1960 roku. W 1986 roku ukończył Tokijski Uniwersytet Muzyczny. W 1991 roku ukończył wydział kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym Berklee. W drugiej połowie lat 90. towarzyszył duńskiemu trębaczowi Kasperowi Tranbergowi podczas koncertów, m.in. na Festiwalu Jazzowym w Kopenhadze. W Japonii występuje najczęściej z własnym zespołem Go There.

Hiroshi Tsuboi, perkusista urodzony na wyspie Kiusiu w Prefekturze Oita, mieście Beppu. Uczeń Dairiki Hara na Uniwersytecie w Chiba. Uczestniczy w wielu projektach artystycznych. W 2010 roku wyjechał do Kanady, by poznać tamtejsze środowisko muzyczne. W 2012 roku wyjechał do Szwecji i podjął studia na wydziale jazzu Uniwersytetu Ljunskile Folkhögskola pod Terje Sundby. W 2013 roku przeprowadził się do Berlina, gdzie wziął udział w wielu międzynarodowych projektach. Od 2014 roku na stałe mieszka w Tokio. Obecnie występuje w takich składach jak Europhobian 4, którego liderem jest Hiroshi Minami, Q, The farger, Mayutama, Moto Taiheiyou.

Hiroki Chiba, kontrabasista urodzony w prefekturze Iwate. Naukę gry na instrumencie rozpoczął od skrzypiec, na studiach wybrał jednak kontrabas. Od 2004 roku współpracuje z zespołami wykonującymi muzykę pop, rock, jazz, elektroniczną, hip-hop. Obecnie jest liderem trio Kinetic, współpracuje z takimi zespołami i wykonawcami jak rabbitoo, Shuta Hasunuma, Love Psychodelico, Baku Furukawa, Nakajima Nobuyuki, Otomo Yoshihide, Akiko Yano i wieloma innymi.

CO? – Tomasz Dąbrowski AD HOC
KTO? – Tomasz Dąbrowski, Hiroshi Minami, Hiroshi Tsuboi, Hiroki Chiba
GDZIE? – Centrum Kultury Zamek, Poznań
KIEDY? – 11/03/2018, 19:00
BILETY? – 30 PLN / 40 PLN

Tagi: