Tom Rainey Trio i grupa Atomic w Pardon, To Tu

Autor: 
redakcja, mat. pras.

Tom Rainey Trio słynie ze swojego oryginalnego, nowojorsko-jazzowego brzmienia, a grupa Atomic jest jedną z najbardziej znanych obok „The Thing” formacji skandynawskiego free jazzu. Co wspólnego mają ze sobą te zespoły? Oba wystąpią 11-go kwietnia w Pardon, To Tu.

Tom Rainey Trio - jeśli można mówić o nowym i oryginalnym brzmieniu we współczesnym jazzie to z pewnością w odniesieniu do muzyków z kręgu nowojorskiego "downtown" – właśnie takich jak Tom Rainey, Mary Halvorson, czy Ingrid Laubrock. Fragmenty nieskrępowanej improwizacji free sąsiadują z precyzyjnymi kompozycjami. Proste melodie przeplatają się ze skomplikowanymi aranżacjami. Jednak w wykonaniu nowojorczyków jazz często bliższy jest chropowatemu brzmieniu i energii avant rocka.

Grupę Atomic na pewno można zaliczyć do najbardziej znanych formacji skandynawskiego free jazzu. Wielokrotnie uznawana za zespół numer 1 całej Skandynawii, proponuję uwspółcześnioną wersję „power jazzu” wywodzącego się z amerykańskiej „Fire Music” (Archie Shepp, Albert Ayler, Ornette Coleman) i europejskiej free improwizacji lat 60-tych (płyta Machine Gun Petera Brötzmanna).

Trójka Norwegów – Wiik, Håker-Flaten i Hulbaekmo i dwójka Szwedów – Ljungkvist i Broo grają wspólnie od połowy lat 90-tych. Koncerty i nagrania płytowe zespołu, będące połączeniem perfekcyjnego warsztatu poszczególnych muzyków, znakomitych możliwości kompozytorskich i brötzmannowskiej energii, zawsze spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem na całym świecie.

CO? – Tom Rainey Trio & Atomic
KTO? – Tom Rainey, Ingrid Laubrock, Mary Halvorson / Atomic: Fredrik Ljungkvist, Magnus Broo, Håvard Wiik, Ingebrigt Håker Flaten, Hans Hulbaekmo
GDZIE? – Pardon, To Tu, Warszawa
KIEDY? – 11/04/2016, 20:30
BILETY? – 40 zł