Tarkovsky Quartet oraz projekt festiwalowy Tomasz Stańko na Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Tarkovsky Quartet wystąpi 18 listopada, w Bielskim Centrum Kultury, w ramach 15. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej. Tradycją festiwalu są projekty specjalne, przygotowywane przez dyrektora artystycznego, Tomasza Stańko. Nie niaczej jest w tym roku. W drugiej części wieczoru Stańce, na scenie towarzyszyć będą David Virelles, Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk oraz Adam Pierończyk.

Niemiecko-francuski zespół — Tarkovsky Quartet, zawdzięcza swe powstanie zaproszeniu, które Anja Lechner otrzymała od François Couturier, by zagrać wspólny koncert z nim oraz z jego wieloletnimi muzycznymi towarzyszami — Jean-Marc Larchém oraz Jean-Louis Matinierem. Tak powstał wyjątkowy skład opierający się na oryginalnym instrumentarium: fortepian, wiolonczela, saksofon sopranowy, akordeon. Nie mogło być inaczej, gdyż tak samo wyjątkowa i oryginalna jest sztuka filmowa Andrieja Tarkowskiego, której Kwartet oddaje hołd i którą się inspiruje. Osobno muzycy grają w wielu projektach wydawanych przez ECM Records, jednak kwartet wyzwala zupełnie inną przestrzeń. Wiosną tego roku wyszła ich trzecia płyta zatytułowaną "Nuit blanche". Ingmar Bergman powiedział kiedyś o Tarkowskim: On z taką naturalnością porusza się w pokoju snów. Rozwijając tę myśl Couturier, Lechner, Larché i Matinier tworzą własny język snów.

Dyrektor Artystyczny festiwalu tradycyjnie zaprezentuje premierowy projekt. Na 15. edycję wyjątkowo będzie to koncert dwuczęściowy. Z miłości do sztuki improwizacji Tomasz Stańko zagra w pierwszej części w duecie ze swoim pianistą Davidem Virellesem. Druga część będzie polską premierą specjalnego projektu stworzonego na ten jubileuszowy festiwal. Do Tomasza Stańko dołączą polscy muzycy młodszego pokolenia: saksofonista Adam Pierończyk, pianista Łukasz Ojdana, kontrabasista Maciej Garbowski i perkusista Krzysztof Gradziuk.

Od muzyków, z którymi pracuję oczekuję, by do moich kompozycji, tych czasem histerycznie lirycznych fraz, wnieśli coś nowego: by zagrali to, czego ja sam nie wiem. Myślę, że razem zagramy „Requiem” Komedy – zapowiada Stańko.

CO? – 15. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej: Tarkovsky Quartet / Tomasz Stańko
KTO? – Francois Couturier, Anja Lechner Cello, Jean-Marc Larché, Jean-Louis Matinier / Tomasz Stańko, David Virelles, Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk, Adam Pierończyk
GDZIE? – Bielskie Centrum Kultury, Bielsko-Biała
KIEDY? – 18/11/2017, 18:00
BILETY? – 100 pln
KARNET? – 400 pln (nie obejmuje koncertu jazzu tradycyjnego)

 

Tagi: