Tango Rubena Bladesa

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. prasowe

Rubén Blades, niezwykle barwna postać muzyki latynoskiej, na świecie znany głównie jako wokalista jazzowy i wielki amator salsy, wydał płytę zatytułowaną "Tangos". Album powstał we współpracy z wieloletnim przyjacielem Bladesa Carlosem Franzetti, który zaaranżował utwory znajdujące się na krążku wydanym dzięki Sunnyside Records. Pomysł na nagranie materiału, gdzie dominują motywy tanga zrodził się w głowach muzyków już wiele lat temu, ale ze względu na działalność polityczną Bladesa musiał zaczekać na odpowiedni moment, który nadszedł na przestrzeni ostatnich miesięcy.

Pochodzący z Panamy Rubén Blades, to artysta, który potrafi dotrzeć w głąb ludzkich emocji. W czasie swojej wieloletniej, pełnej zwrotów kariery stał się głosem pasji, ale i świadomości społecznej ludności hiszpańskojęzycznej na całym świecie. Jego szerokie zainteresowania i ciekawe pomysły sprawiły, że projekty, które współtworzył stanowiły intrygujące i różnorodne mieszanki muzyczne. Do takich należy również nowy album "Tangos", łączący w sobie fascynujące brzmienia salsy, jazzu i przede wszystkim argentyńskiego tanga.

Zainteresowanie tangiem doprowadziło Bladesa do jego wieloletniego przyjaciela i współpracownika, Carlosa Franzetti. Obaj na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych byli mocno zaangażowani w wykonywanie muzyki latynoskiej na najznakomitszych scenach Nowego Jorku, gdzie królowała muzyka Ameryki Łacińskiej. Współpracowali przy wielu nagraniach, w tym dwóch znanych albumach Siembra (1978) i Maestra Vida (1980) oraz wykonywali muzykę do filmów Beat Street i Q&A.

Pomysł na nagranie płyty, która w sposób szczególny honorowałaby tango, jako wspólną fascynację obu muzyków, pojawił się blisko dekadę temu. Jednak Rubén Blades, oprócz kariery muzycznej i aktorskiej, kontynuował równolegle działalność polityczną, jako Minister Turystyki ojczystego kraju - Panamy, w latach 2004-2009. Gdy tylko ustąpił ze stanowiska zapragnął powrócić do marzenia sprzed kilku lat i wspólnie z Franzettim stworzył projekt, którego efektem jest "Tangos". Przepustką do nagrania płyty stał się występ muzyków na zaproszenie Gustavo Moziego w czasie Światowego Festiwalu Tanga w Buenos Aires, w lecie 2010 roku.

Jako aktor Rubén Blades zagrał w dziewięciu filmach, do kilku współtworzył muzykę. Na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych.