Sztuka dla demokratycznej (R)ewolucji - 8. Festiwal Kultur Świata "Okno na świat"

8. Festiwal Kultur Świata "Okno na Świat", poświęcony jest  „Sztuce dla demokratycznej (R)ewolucji”  w kontekście zachodzących obecnie na świecie zmian politycznych, kulturowych i społecznych a zwłaszcza w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Festiwal prezentuje zjawiska współczesnej kultury i pokazuje, w jaki sposób sztuka przyczynia się do społecznej ewolucji i promocji dialogu międzykulturowego. Program Festiwalu obejmuje wystawy, koncerty, debaty, warsztaty oraz pokazy filmowe. Wezmą w nim udział eksperci, wybitni artyści i prelegenci, w tym goście ze świata arabskiego.

Festiwal rozpocznie się 23 października w Centrum św. Jana godz. 19.00 koncertem wybitnego libańskiego muzyka – Ibrahima Maaloufa, który w unikatowy sposób łączy w swojej twórczości muzykę Wschodu, jazz oraz muzykę klasyczną. 24 października, również w Centrum św. Jana, przedstawiony zostanie nowy projekt na gruncie współpracy bałtycko-arabskiej. Debiutująca, niezwykle utalentowana szwedzka wokalistka jazzowa Isabel Sörling zaprezentuje swój debiutancki album, którego producentem i aranżerem jest Ibrahim Maalouf.

30 października w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się spotkanie z Maciejem Moskwą –gdańskim fotografikiem, którego zdjęcia publikowane są na całym świecie. Na spotkaniu pt. Wiosna, która nie zakwitła opowie on o swojej fotograficznej wyprawie do Syrii. Będzie to okazja do rozmowy o codzienności tamtejszych ludzi, którzy uwięzieni we własnym kraju, żyją w obliczu groźby radykalizacji religijnej i rozpadu państwa.

5 listopada w Centrum św. Jana swoją światową premierę będzie miał występ pary syryjskich artystów – wybitnego klarnecisty - Kinana Azmeha i artysty wizualnego - Kevorka Mourada. Home within to performens łączący muzykę oraz sztukę wideo. Performens uroczyście zainauguruje konferencję „Arabski Impuls”(6-8 listopada), podczas której o problematyce związanej z przemianami w krajach arabskich, rozmawiać będą eksperci, naukowcy, dziennikarzy i aktywiści z Polski i zagranicy. Performens  stworzy jednocześnie artystyczną oprawę  wernisażu multimedialnej wystawy Syria sz(t)uka wolności z udziałem ośmiu syryjskich twórców. Ich prace wideo stanowią emocjonalny komentarz do obecnej sytuacji w tym kraju. Osobistą refleksję na temat  prac syryjskich gości przedstawi w swej instalacji gdańska artystka tworząca pod pseudonimem artystycznym Kate van Dallas.
„Kuratorem wystawy jest Charlotte Bank, duńska badaczka i krytyczka sztuki. 6 listopada podczas wystawy w CSW Łaźnia Bank wygłosi wykład o wideoarcie Wirtualne agory. Opowie m.in. o autorskim projekcie badającym zjawisko internetowego aktywizmu syryjskich twórców wideo. Projekt prezentowany był m.in. na siódmym Berlin Biennale. Po wykładzie odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie Anahity Razmi i Magdy Mellin Ściana za którą coś/nic* się stało,  zorganizowanej przez CSW Łaźnia.

Z kolei 7 listopada kolektyw Foundland zaprezentuje w Galerii NCK wykład zatytułowany Internet – pole i dziedzina sztuki  jako wprowadzenie do autorskiej wystawy Podglądając rewolucję//Watching revolution through a hole in the wall . Ta multimedialna instalacja porusza kwestię roli Internetu i mediów społecznościowych w przekazywaniu światu doniesień z ogarniętej rewolucją Syrii.
Kolejny gość Festiwalu - Eliane Raheb – reżyserka i producentka związana z niezależną wytwórnią filmową -Beirut DC również 7 listopada w Ratuszu Staromiejskim opowie  o współczesnym kinie libańskim. Prelekcja poprzedzi pokaz filmu alternatywnego kina libańskiego.

8 listopada w Centrum św. Jana jako wydarzenie towarzyszące odbędzie się koncert najlepszego obecnie na świecie zespołu wokalnego specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej - Neue Vocalsolisten Stuttgart. Zespół solistów zafascynowany muzyką basenu Morza Śródziemnego pragnie poświęcić rok 2013 i 2014 twórcom z tego właśnie regionu, stworzyć, jak sam określa „współczesny dyskurs”, zapraszając do stworzenia dzieł 14 wybitnych twórców z tego regionu. „Czas, w którym będziemy pracować razem z śródziemnomorskimi kompozytorami ma wzmocnić poziom empatii i internalizacji.”
Innym muzycznym akcentem Festiwalu będzie występ turecko-austriackiego zespołu Özlem Bulut Band w Centrum św. Jana (9 listopada) koncentrującego swe zainteresowania wokół muzyki  ethno- jazz. Özlem jest artystką wszechstronną, spełniającą się zarówno na gruncie muzyki klasycznej, jak i jazzowej w połączeniu z innymi stylami.

Wśród  propozycji adresowanych do najmłodszych odbiorców znajdzie się spotkanie z prawnikiem, historykiem i doktorem nauk politycznych, pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego - dr Marcinem Szydziszem (8 listopada), który wraz z dziećmi zastanowi się nad pytaniem „Kto rządzi światem?” .
Kolejny komponent festiwalu dotyczy kultury hip-hopowej. 10 listopada w Klubie Muzycznym Parlament wystąpi egipski raper El Deeb oraz dobrze znany w Polsce Hades. Artyści po solowych koncertach połączą swe siły i wspólnie zagrają specjalnie przygotowane utwory. Koncerty poprzedzą  skierowane do młodzieży warsztaty rapowania i djingu prowadzone przez Mateusza "Skajsdelimit" Wilkonia i Konrada "DJ Tabakkake" Górskiego ( 9–10 listopada).Warsztaty zakończy wspólny występ młodzieży w dniu  10 listopada w Klubie Muzycznym Parlament.
Również młodzież będzie odbiorcą warsztatów prowadzonych przez grupę Kapelusz Pomysłów. Podczas kilku spotkań (5.11 – 8.12.13) zatytułowanych „Prawo do wolności, prawo do wiadomości” poruszane będą kwestie dotyczące praw człowieka, szacunku i tolerancji.

Na szczególną uwagę zasługuje projekt „Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji”. Rozpocznie się on 10 listopada, a złożą się na niego warsztaty międzykulturowe i komiksowe, wydarzenia kulturalne, wystawy i publikacje internetowe stworzone przez uczestników w trakcie warsztatów. Celem projektu jest zwrócenie szczególnej uwagi poprzez pryzmat sztuki na rolę kobiet w sferze publicznej, społecznej i obywatelskiej. Jego podstawą są pięciodniowe warsztaty komiksowe dla 30 uczestniczek z Polski i Egiptu, które poprowadzi trójka artystów z obu krajów.
16 listopada odbędzie się wernisaż prac uczestniczek, podczas którego wystąpi Funny Death aka DJad, uważany za najmłodszego producenta niezależnej muzyki w Libanie. Jego styl artystyczny nieustannie się rozwija, przechodząc od elektro-rocka do chiiloutu i od transu, hiphopu, drum’n bass do triphopu.

KALENDARIUM WYDARZEŃ W SKRÓCIE:
23.10.13, Centrum św. Jana w Gdańsku, godz. 19.00 – koncert Ibrahima Maaloufa. Bilety: 50,-. 30,-. 20,-
24.10.13, Centrum św. Jana w Gdańsku, godz. 19.00 – koncert Isabel Sörling. Bilety: 20,- 15,- i 10,-
30.10.13, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, godz. 17.00 – Spotkanie z fotografikiem Maciejem Moskwą. Wstęp wolny.
5.11. 13, Centrum św. Jana, performens audiowizualny Kinana Azmeha i Kevorka Mourada. Wstęp wolny.
5.11. – 8.12.13, Centrum św. Jana – wystawa Syria sz(t)uka wolności (czynna codziennie w godz. 10.00-18.00). Wstęp wolny.
5-8.11.13, Centrum św. Jana, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności – z cyklu Spotkania ze światem, międzynarodowa Konferencja „Arabski Impuls”.
6-7.11.13 – pokaz Filmów Jednominutowych „60 seconds In/of/to freedom” w przerwach konferencji
5.11. – 8.12.13, Centrum św. Jana – „Prawo do wolności, prawo do wiadomości” – warsztaty międzykulturowe dla młodzieży prowadzone przez grupę „Kapelusz Pomysłów” (odbiorcy: młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna).
6.11.13, CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, godz. 18.00, wykład Charlotte Bank „Wirtualne agory”
6.11.13, CSW „Łaźnia”, ul. Jaskółcza – wernisaż wystawy Anahity Razmi i Magdaleny Mellin „Ściana, za którą coś/nic* się stało” (wydarzenie towarzyszące, projekt realizowany przez CSW Łaźnia)
7.11.13, ,  Galeria NCK, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, godz. 17.30 – wykład kolektywu artystycznego Foundland, pt. „Internet – pole i dziedzina sztuki”
7.11.-15.12.13,  Galeria NCK, ul. Korzenna 33/35 – wystawa kolektywu artystycznego Foundland: Podglądając rewolucję//Watching revolution through a hole in the Wall (czynna codziennie w godz. 10.00-18.00). Wejście: 1 zł
7.11.13, Ratusz Staromiejski, godz. 19.00 – wykład Eliane Raheb i pokaz filmu niezależnego kina libańskiego. Wstęp wolny.
8.11.13, Ratusz Staromiejski, godz. 9.00 i 10.30 – „Kto rządzi światem” – spotkanie z dr Marcinem Szydziszem (Odbiorca: dzieci kl.I-III i IV-VI). Wstęp wolny.
8.11.13, Centrum św. Jana, godz. 19.00 – koncert zespołu Neue Vocalsolisten Stuttgart, słowo wstępne: Zaid Jabri. W programie dzieła Seada Haddada, Samira Odeh Tamimiego, Zaida Jabriego, Salvatore Sciarriniego i Karola Nepalskiego (wydarzenie towarzyszące realizowane w ramach projektu GŁOS W AKCJI). Wstęp wolny.
9.11.13, Centrum św. Jana, godz. 19.00 – koncert zespołu Özlem Bulut Band. Bilety: 20,- 15,- i 10,-
9-10.11.13 – warsztaty rapowania i djingu prowadzone przez Mateusza "Skajsdelimit" Wilkonia i Konrada "DJ Tabakkake" Górskiego. Odbiorcy: młodzież 13- 21 lat. Udział wolny od opłat. Zapisy: warsztaty.rapowania@gmail.com
10.11.13, Klub Parlament, godz. 18.00 – koncert hip-hopowych artystów – El Deeba (Egipt) i Hadesa (Polska) z udziałem uczestników warsztatów rapowania i djingu.
10.11.13 – 31.05.14 – Warsztaty komiksu: „Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji”. (Odbiorca: 30 uczestniczek z polski i Egiptu w wieku18-35 lat). Udział wolny od opłat. Zapisy: comics.workshops@gmail.com
16.11.13, Ratusz Staromiejski, godz. 20 – koncert muzyki elektronicznej Funny Death aka DJad /Liban
16.11.– 15.12, Ratusz Staromiejski w Gdańsku,  powarsztatowa wystawa komiksowa „Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji”


Bilety na koncerty dostepne na portalach: bilety24.pl oraz interticket
 

 

Tagi: