"Syriusz" Rafała Gorzyckiego w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zaprasza 17-go lutego na koncert Rafała Gorzyckiego, założyciela Sing Sing Penelope czy Ecstasy Project. Usłyszymy materiał z jego najnowszej płyty "Syriusz", który na koncercie połączy się z warstwą wizualną w wykonaniu Marcina Sautera i poezją współczesną poety i malarza Krzysztofa Grusego. 

Najnowszy album Gorzyckiego to prawdziwa synteza sztuk. Rafał Gorzycki gra tu nie tylko na swym wiodącym instrumencie – perkusji, ale przede wszystkim, na fortepianie, wibrafonie i organach. Jednak "Syriusz" to nie tylko muzyka. Tym razem koncerty Rafała będą wielowymiarowymi spektaklami-słuchowiskami. Artysta będzie też prezentować poezję współczesną mieszkającego w Niemczech poety i malarza – Krzysztofa Grusego. O warstwę wizualną i filmową "Syriusza" zadbał jeden z najlepszych dokumentalistów ze szkoły Mistrzowskiej Andrzeja Wajdy – Marcin Sauter.

O projekcie "Syriusz" Rafał Gorzycki mówi:
"Do projektu solowego dojrzewałem około 20 lat, od kiedy usłyszałem album "Pictures" Jacka De Johnette‘a. Teraz już jestem gotowy i opracowałem własny język, jako perkusista oraz kompozytor. Będę też grać na fortepianie, wibrafonie, organach. Pojawi się też tekst. Zawsze zazdrościłem pisarzom, malarzom, bo od początku do końca sami mogą stworzyć dzieło. Nie ma aparatu wykonawczego w postaci innych ludzi z zespołu. Tylko ty. Nic pomiędzy. Projekt solowy to dla mnie etap, który muszę przejść, żeby wrócić do większych form. To będzie najbardziej intymny i osobisty album w mojej dotychczasowej karierze... Dzięki fortepianowi mogę wyrazić emocje i uczucia, których jako perkusista, czy kompozytor nie potrafiłem ukazać... Fortepian to potęga brzmienia, koloru i nastroju, które będą emanować na "Syriuszu". Tym bardziej, że chcę z tym projektem wyjść poza muzykę. Interesuje mnie film i sztuki plastyczne. (...) Zdecydowałem się zrobić z mojego solowego występu spektakl – kolor, światło, film, lalki, ruch. Czuję, że to ciekawy kierunek".

CO? – Rafał Gorzycki "Syriusz"
KTO? –  Rafał Gorzycki
GDZIE? – Centrum Sztuki Współczesnej - Kino Centrum, Toruń
KIEDY? – 17/02/2017, 19:00
BILETY? – 10 zł

Tagi: