Sylvie Courvoisier i Mark Feldman na X. Mózg Festival

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Już dziś w warszawskim Teatrze Powszechnym stratuje 10-ta, jubileuszowa edycja Mózg Festivalu. Z tej okazji, na dwóch koncertach w Polsce wystąpią Sylvie Courvoisier i Mark Feldman.

Sylvie Courvoisier jest pianistką i kompozytorką, liderką, występuje także jako muzyk towarzyszący. Urodziła się w Lozannie w Szwajcarii, a w 1998 przeprowadziła się do Nowego Jorku i od tamtej pory mieszka na Brooklynie. Courvoisier jest liderką kilku zespołów i wykonała ponad 40 nagrań dla różnych wytwórni, m.in.: ECM Tzadik czy Intakt records. Tworzyła muzykę koncertową, do radia, teatru i choreografii tanecznych. Od 1995 roku gra koncerty w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii i Europie. Obecnie, wspólnie z Markiem Feldmanem prowadzi Sylvie Courvoisier/Mark Feldman Kwartet. Jest także liderką kwintetu Lonelyville i nowego trio z Kennym Wollesenem i Drew Gressem. Regularnie występuje solo i w duecie z Markiem Feldmanem. Jest członkiem improwizującego trio Mephista z Ikue Mori i Susie Ibarrą oraz gra w improwizującym trio z Ellerym Eskelinem i Vincentem Courtois. Od 2010 roku, jako pianistka i kompozytorka, pracuje przy nowym projekcie tancerze flamenco Israela Galvana pt. „La Curva”.

Mark Feldman jest jazzowym, klasycznym i improwizującym skrzypkiem i kompozytorem. Urodził się w Chicago, a w 1986 roku przeprowadził się do Nowego Jorku. Feldman po raz pierwszy zachwycił się skrzypcami w szkole podstawowej. Po roku uczęszczania na lekcje skrzypiec klasycznych, w wieku lat 9, zdał sobie sprawę, że muzyka to jego życie. Feldman zasłynął z tego, że grając na tradycyjnych, klasycznych skrzypcach odwrócił się od muzycznej konwencji, aby stworzyć styl, który łączył w sobie różne gatunki muzyczne. Poprzez swoją muzykę, stara się zmienić postrzeganie „prawdziwie poważnego skrzypka”, czyli kogoś skoncentrowanego wyłącznie na muzyce Mozarta czy Beethovena i przedstawić tę postać jako artystę, który komponuje swoje własne utwory i w swoje muzyce wykorzystuje improwizację i rozmaite gatunki muzyki. Feldman najczęściej występuje z Masada String Trio i Bar Kokhba Septet Johna Zorna, John Abercrombie Quartet lub ze swoim Kwartetem grając utwory z płyty „What Exit” wydanej przez wytwórnię ECM. Występował jako solista z Netherlands Radio Philharmonic Orchestra of Amsterdam, The Het Barbants Orkest of Eindhoven Holland oraz WDR Radio Orchestra of Cologne. Grał w takich miejscach jak Carnegie Hall, Lincoln Center, Barbican Hall, Le Théâtre des Champs-Élysées oraz podczas festiwali jazzowych w Montreux, Berlinie i Montrealu.
 

Sylvie Courvoisier i Mark Feldman wystąpią dziś w Teatrze Powszechnym, w Warszawie oraz jutro, 7-go listopada, w Domu Kultury w Bydgoszczy.

Tagi: