A Suite Of Poems - Ketil Bjornstad & Anneli Drecker

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Teksty literackie, a zwłaszcza poezja, to jedna z najważniejszych inspiracji norweskiego pianisty i kompozytora - Ketila Bjornstada. Album "A Suite of Poems", nagrany w Rainbow Studio w Oslo w czerwcu 2016 roku jest cyklem pieśni. Krążeka nawiązuje do wcześniejszych pozycji w dyskografii artysty, takich jak "A Passion for John Donne", "Sunrise", czy "The Light".

Nowersko-duński autor Lars Saabye Christensen jest jednym z najbardziej utalentowanych współczesnych poetów i powieściopisarzy w całej Skandynawii. Jego pierwszy tomik, zatytułowany "Historien om Gly" ukazał się w 1976 roku, zdobywając prestiżową nagrodę Tarjei Vesaas' dla najlepszego debiutu. Od tamtego czasu, Saabye Christensen napisał ponad czterdzieści książek, głównie powieści i tomików poezji, a także scenariuszy filmowych.

Lars Saabye Christensen i Ketil Bjornstad – obaj urodzeni w Oslo (Christensen w 1953 roku, a Bjornstad rok wcześniej), poznali się w wieku nastoletnim, a ich pierwsze spotkanie dało początek osobliwej tradycji. Christensen od wielu lat wysyła Bjornstadowi tak zwane "wiersze hotelowe", pisane w podróży w wielu różnych zakątkach globu, zapraszając kompozytora do stworzenia do nich muzyki.

"Zacząłem pisać do jego słów około 20 lat temu" – czytamy w tekście autorstwa Ketila, dołączonym do A Suite of Poems. "Jego umiejętność eksponowania wewnętrznych konfliktów, które wciąż toczą się w naszych głowach jest wprost powalająca."

Tagi: