Suita Wielkich Jezior - najnowsza płyta Wadady Leo Smitha tuż tuż!

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne - Julles Allen

Miłośnicy muzyki Wadady Leo Smitha nadstawiajcie uszu. Zbliża się data światowej premiery najnowszego dzieła legendarnego trębacza „The Great Lake Suites”.

Oficjalnie sięgnąć po nie będziemy mogli 16 września 2014 roku, ale w rodzimej Finlandii, gdzie mieści się siedziba wydawcy płyty, TUM Reocrds, ten podwójny album dostępny jest już od jakiego czasu. W sumie suit wielkich Jezior, Wadada Leo Smith skomponował sześć, choć jak wszyscy wiemy z lekcji geografii jest tylko pięć. Rzecz jasna każde z nich znalazło swój muzyczny odpowiednik w dźwiękach i partyturach słynnego trębacza. Tak więc zabrani zostaniemy w prawie 42 minutową podróż przez Jezioro Michigan, Ontario, Górne, aby potem przeskoczywszy do drugiej płyty wypłynąć tafle Jeziora Huron, Erie oraz tego szóstego, relatywnie maleńkiego Jeziora St. Clair łączącego te dwa wielkie akweny.

 

„Nie ma nic, co byłoby podobne do Wielkich Jezior – rozmyślał Wada Leo Smith w samolocie w drodze powrotnej z festiwalu w Saalfelden, na którym wystąpił w słynnym zespole Muhala Richarda Abramska Experimental Band w 2012 roku. Dlaczego do tej pory nie skomponowałem utworu poświęconego najbardziej fascynującemu, potężnemu, życiodajnemu i największemu zbiornikowi słodkiej wody na świecie?”

Jak pomyślał tak i zrobił. I do nagrania płyty zaprosił muzyków, którzy z jednej strony są jego bliskimi muzycznymi towarzyszami, z drugiej część życia właśnie wokół Wielkich Jezior spędzili. Wspaniały gwiazdorski skład, inspirujący tym bardziej, że, nie codziennie w nagraniowym studiu stają obok siebie Wadada Leo Smith, Henry Threadgill, John Lindberg i Jack Dejohnette. Szykuje się więc płyta mogąca okazać się jedną z najwspanialszych w 2014 roku. Wiemy, że tak może się stać, ponieważ mieliśmy już okazję posłuchać jej w całości.