String COnnection - legenda wraca do Blue Note

Autor: 
Redakcja

String Connection legenda polskiej sceny jazzowe. Był czas kiedy milczeli. Długi czas bo aż 20 lat. Przed trzema laty powrócili na estrady i tak jak w ubiegłym wieku rzucili słuchaczy na kolana. Od tego czasu zagrali dwie duże trasy i kilka koncertów specjalnych, które kończyły się sukcesem. Już dziś możemy podać, że pod koniec lutego 2014 znowu ruszają w trasę.

String Connection powstało w 1981 roku, a w kilkanaście miesięcy później ukonstytuował się skład zasługujący na miano super-grupy – Krzesimir Dębski, Andrzej Olejniczak, Janusz Skowron, Krzysztof Ścierański, Krzysztof Przybyłowicz – który zawojował nie tylko krajową ale i europejską scenę jazzową. Z zespołem grywali później m.in. Andrzej Jagodziński i Zbigniew Lewandowski.

Występowali na wszystkich ważnych festiwalach w Polsce i za granicą. Grali w USA i Kanadzie. Odbyli też dwie gigantyczne trasy po ZSRR. Nagrali dziewięć płyt, z których dwie wydano na Zachodzie. String Connection zarówno jako zespół, jak i tworzący go muzycy, w latach 80. w cuglach wygrywało plebiscyty Jazz Forum, a ich popularność porównywano do tej zarezerwowanej gwiazdom rocka.

17 lutego w poznańskim Blue Note zagrają w swoim najsilniejszym składzie.