Stowarzyszenie Jazzowe „Melomani" rozdało Jazzowe Oskary

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Paweł Łacheta

Stowarzyszenie Jazzowe „Melomani" rozdało w piątek w Teatrze Wielkim swoje doroczne nagrody muzyczne podczas XXI Wielkiej Gali Jazzowej „Grand Prix Jazz Melomani 2012".

 

Nazwa „Melomani" pochodzi od pierwszego jazzowego powojennego polskiego zespołu, który powstał w Łodzi. Miasto dzięki temu do dzisiaj uważane jest za kolebkę polskiego jazzu po drugiej wojnie światowej. Członkami zespołu „Melomani" byli głównie studenci łódzkiej „Filmówki". Natomiast Stowarzyszenie Jazzowe Melomani powstało 1989 roku i jest kontynuatorem jazzowych tradycji, prezentuje czołówkę polskich, europejskich i światowych gwiazd jazzu przy współpracy z Polskim Radiem i Telewizją.

Statuetka Artysty Roku 2012 powędrowała do Adama Bałdycha. Tytuł Krytyka/Dziennikarza Roku 2012 przypadł Markowi Duszy, związanemu z "Rzeczpospolitą". Nagrodę dla Nadziei Melomanów 2012 otrzymał pianista Piotr Orzechowski.


 

Nagrodę Melomanów za Całokształt Działalności przyznano duetowi: legendarnej wokalistce, królowej polskiego swingu, Carmen Moreno oraz multiinstrumentaliście i kompozytorowi Janowi Walaskowi. Artyści od lat są parą na scenie i w życiu osobistym.

Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana 2012 powędrował do uzdolnionej wokalistki, Małgorzaty Hutek, która już niebawem, na początku grudnia zadebiutuje na rynku fonograficznym albumem: „Grounded in Love".

Nagrodą Polskiego Radia Łódź - Łódzkie Wydarzenie Roku „Jazzowa Perła Łodzi 2012" wyróżniono Klub Mandala.
 

 

 

Telewizja Polska przyznała swoją nagrodę za Płytę Roku 2012 - wyróżniono nią krążek „Night In Calisia", nagrany przez Włodka Pawlika i Randy Breckera.