Steve Lehman Octet, Steve Coleman Five Elements i Robin Eubanks and Mental Images - drugi dzień Warsaw Summer Jazz Days 2016

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Drugi dzień Warsaw Summer Jazz Days 2016, 8-go lipca, w SOHO Factory, rozpocznie się od występu oktetu Steva Lehmana. Steve Coleman Five Elements będzie drugim koncertem wieczoru. Na zakończenie tego dnia usłyszymy Robin Eubanks and Mental Images.

Okrzyknięty „jedną z najbardziej nowatorskich postaci jazzowej sceny muzycznej początków XXI. wieku” oraz uznany za „imponującego saksofonistę” Steve Lehman jest nie tylko kompozytorem i szeroko rozumianym artystą, ale również wykładowcą i badaczem, który aktywnie działa w ramach eksperymentalnych stylów muzycznych. Steve Lehman tworzył nie tylko dla dużych orkiestr, ale równie¿ dla zespołów kameralnych, a jego utwory zostały wykonane przez International Contemporary Ensemble (ICE), So Percussion, Kammerensemble Neue Musik Berlin, JACK Quartet oraz Talea Ensemble. Jego ostatnia płyta Travail, Transformation & Flow (Pi 2009) została uznana przez New York Times za najlepszy album jazzowy. W swojej długoletniej karierze alto-saksofonisty występował i nagrywał nie tylko w kraju, ale również za granicą. Był zaangażowany w pracę z zespołami Anthony’ego Braxtona, Dave’a Burrella, Dave’a Douglasa, Marka Dressera, Vijay Iyera, Olivera Lake’a, Jasona Moran, Meshella Ndegeocello oraz z grupą High Priest of Anti-Pop Consortium. Jego prace zostały przyjęte z entuzjazmem w Artforum, Downbeat Magazine, New York Times, Newsweek, The Wire oraz National Public Radio, BBC i SWR.

Coleman urodził się w Chicago, w 1978 roku przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie mieszka do tej pory. Chociaż przez lata prowadził wiele zespołów, główna działalność koncentrowała się wokół założonego w 1981 r. zespołu „Steve Coleman and Five Elements”, który do dziś aktywnie koncertuje.

Był jednym z założycieli ruchu M-Base, prowadził kilka zespołów i intensywnie nagrywał. Coleman, początkowo mocno zauroczony grą saksofonistów — Charliego Parkera, Sonny’ego Rollinsa, Johna Coltrane’a, Von Freemana i Bunky’ego Greena — występował i nagrywał z Thadem Jonesem, Samem Riversem, perkusistą Dougiem Hammondem, Cecilem Taylorem, Abbey Lincoln i Davem Hollandem. W jego muzyce można odnaleźć wiele elementów folkloru Afrykańskiej Diaspory, w które wtapiał muzyczne koncepcje starożytnej metafizyki. Przyznał, że najbardziej zależy mu na wykorzystaniu muzyki jako dźwiękowego języka symboli, który wyrażałby naturę ludzkiej egzystencji.

Wpływ działalności Colemana nie ogranicza się wyłącznie do jego współpracowników. W latach 2004–2013 prawie co roku prowadził cieszące się uznaniem tygodniowe warsztaty podczas Jazz Gallery w Nowym Jorku, w których mogła uczestniczyć każda spragniona wiedzy osoba. Steve Coleman lubi mówić o sobie jako o griocie z Afryki Zachodniej, który pragnie dokumentować rzeczywistość za pomocą muzyki używanej jako język, aby opowiadać historie i przekazywać informacje. Jego kariera muzyczna obfituje w wiele nagród i wyróżnień, między innymi Herb Alpert Award (2000), Doris Duke Impact and Artist Awards (2014 i 2015), stypendium MacArthura (2014), stypendium Guggenheima (2014) oraz New Music USA Award (2015).

Niezależnie, czy występuje ze swoimi zespołami, Mental Images lub EB3, czy też The SF Jazz Collective, Dave Holland Quintet / Big Band, Robin Eubanks jest artystą, którego wpływ na publiczność ma wielką moc i trwałość. Nowym albumem Klassik Rock Volume 1 Robin potwierdza swoją pozycję progresywnego giganta muzyki.

Eubanks urodził się w muzykalnej rodzinie: jego brat, Kevin Eubanks, był dyrektorem muzycznym w The Tonight Show; ich matka była nauczycielką muzyki; drugi brat, Duane, jest uznanym trębaczem; a wujek Ray Bryant był wybitnym i legendarnym pianistą jazzowym.

Edukacja muzyczna Robina Eubanksa zaczęła się, gdy miał osiem lat, i trwała aż do czasów studiów, gdy ukończył z wyróżnieniem University of the Arts w Filadelfii. Po studiach młody puzonista przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął swoja muzyczną podróż, która prowadziła go przez występy z takimi wielkimi artystami, jak między innymi Art Blakey, Elvin Jones, Eddie Palmieri, Sun Ra, Barbra Streisand, The Rolling Stones i Talking Heads Za swoją grę na albumach Wide Angles Michaela Breckera oraz What Goes Around i Overtime Dave’a Hollanda otrzymał nagrody Grammy.

Robin dzieli swój napięty harmonogram między występy a wizyty w Szkole Muzycznej w Oberlin gdzie jest mianowanym profesorem puzonu jazzowego i kompozycji jazzowej. Jest również cenionym profesorem w Prywatnym Kolegium Muzycznym w Berklee, wcześniej pracował również w Szkole Muzycznej w Bostonie przez okres dwóch lat, ponadto5 lat wykładał w Szkole muzycznej Księcia Clausa w Holandii. Na dodatek, gdyby było tego mało, w ciągu minionych pięciu lat Robin stał się znanym lektorem, klinicystą Yamaha i wykładowcą najwyższych klas prowadzonych przez wiodące instytucje w Stanach Zjednoczonych oraz za granicą.

W 2014 r. Robin Eubanks został wyróżniony tytułem Najlepszego Puzonisty przez krytyków „JazzTimes”, a kilkakrotnie był uznawany Puzonista Roku przez czytelników i krytyków „Downbeat” Otrzymał również stypendium Chamber Music America i grant kompozytorski ASCAP. Jego zainteresowania kompozytorskie są bardzo zróżnicowane. Eklektyczny kompozytor biegle odnajdujący się w wielu stylach posługuje się wieloma muzycznymi językami. Jak? Zasadniczą rolę odgrywa połączenie mistrzowskiego opanowania fachu oraz wrodzonego talentu, które przypomina połączenie matematyki i magii.

CO? – Warsaw Summer Jazz Days 2016 - dzień 2
KTO? – Steve Lehman Octet: Steve Lehman, Jonathan Finlayson, Mark Shim, Tim Albright, Jose Davila, Chris Dingman, Drew Gress, Tyshawn Sorey / Steve Coleman Five Elements: Steve Coleman, Jonathan Finlayson, Miles Okazaki, Anthony Tidd, Sean Rickman / Robin Eubanks and Mental Images: Robin Eubanks, Mike King, Bors Kozlov, Obed Calvaire
GDZIE? – SOHO Factory, Warszawa
KIEDY? – 08/07/2016, 19:00
 

Tagi: