Startuje Warsaw Summer Jazz Days 2016

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

7-go lipca w SOHO Factory startuje Warsaw Summer Jazz Days 2016. Pierwszy wystąpi Piotr Wojtasik z projektem Tribute to Akwarium. Po nim na scenie pojawi się Tord Gustavsen, Simin Tander i Jarle Vespestad, z materiałem z ich ostatniego albumy "What was Said". Wieczór zakończy występ grupy Michel Benita Ethics.

Piotr Wojtasik karierę muzyczną rozpoczął jeszcze podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach w latach 1983–1978. Pierwszych nagrań dokonał z zespołem New Presentation, z którym zadebiutował na festiwalu Jazz Jamboree w 1988 r.

Po 20 latach kariery Piotr Wojtasik stał się jednym z najbardziej cenionych trębaczy i liderów średniego pokolenia. Wielokrotnie wygrywał w ankietach Jazz Top magazynu “Jazz Forum”. Jego płyty są regularnie nominowane do nagrody Fryderyka. Kilkakrotnie też zwyciężał w kategorii Najlepszy Jazzowy Album roku i Najlepszy Jazzowy Muzyk. Zwiedził sceny największych jazzowych festiwali z Montreal Jazz Festiwal na czele, grywał w słynnych klubach, takich jak wiedeński Porgy & Bess czy paryski Sun Set.

Równie ważnym rozdziałem aktywności muzycznej Piotra Wojtasika jest edukacja. Jest adiunktem w Instytucie Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W trakcie kilkunastu lat pracy dydaktycznej w akademiach muzycznych w Katowicach i we Wrocławiu oraz prowadzenia warsztatów muzycznych i indywidualnych lekcji stał się jednym z najbardziej cenionych nauczycieli, którego wkład w podwyższenie merytorycznego poziomu nauczania w ciągu ostatnich dwóch dekad jest nie do przecenienia.

Na swoim albumie "What was Said" Tord Gustavsen zwraca swoją uwagę ku interpretacji i nowym opracowaniom strożytnych norweskich hymnów. Dźwięki te, jak sam uważa, jako muzyk jazzowy, są jego oryginalnymi i najgłębszymi „standardami”.

Uznany na całym świecie norweski muzyk w 2014 roku spotkał afganistańsko-niemiecką wokalistkę Simin Tarner – wschodzącą gwiazdę europejskiego rynku muzycznego, od tego momentu nawiązali współpracę. Wraz z afganistańskim poetą B. Hamsaay tłumaczyli i opracowywali teksty wybranych norweskich hymnów na afgański język Pashto – ojczysty język ojca Simin. Podczas procesu interpretacji, dialogu i tłumaczenia hymny zaczęły stawać się coraz bardziej sufickie oraz otwarte duchowo, mimo to wciąż wyraźnie zachowywały swoje korzenie. Otrzymany zbiór tekstów świadczy o pasji Simin i Torda do konstytutywnego oddziaływania na siebie fundamentów i wolności – korzeni i otwartości – w muzycznej, duchowej i kulturowej tożsamości.

Zamykając muzyczne dialogi nad starożytnymi hymnami, liberalne trio zagra również nowe kompozycje Torda Gustavsena – bazujące na sufickiej poezji tłumaczonej na język angielski – oraz muzykę instrumentalną. Razem daje to połączenie zmysłowego jazzowego minimalizmu znanego z poprzedniego trio Gustavsena z ciepłym i wibrującym głosem Simin i głębokimi, elektronicznymi dźwiękami. Po raz pierwszy na scenie Tord używa subtelnej elektroniki dodającej głębokości i warstw do muzycznej struktury w akompaniamencie pianina.

Wczesne lata 80. XX wieku Michel Benita spędził w Paryżu, gdzie robił wszystko, by wykorzystać każdą nadarzającą się okazję i zdobywać nowe doświadczenia, grając wszędzie tam, gdzie chcieli go słuchać. To była dobra szkoła — życie w drodze, od jednego klubu do drugiego. Te lata uwolniły palce Michela od ograniczeń techniki i przyniosły mu miano jednego z najbardziej obiecujących kontrabasistów. Zatem naturalną konsekwencją było zaproszenie Benity w 1986 r. do gry w pierwszej Orchestre National de Jazz pod batutą François Jeanneau, z której wywodzi się śmietanka nowego pokolenia francuskich muzyków.

Niezależnie od zespołu w którym się pojawia, Michel Benita zawsze wnosi bogactwo, pewność i melodyjność dźwięku, które w takiej samej mierze zawdzięcza Scottowi LaFaro i jego finezji, jak i Charliemu Hadenowi i wyznawanej przez niego zasadzie prostoty. Nie można zapomnieć również o wpływie stateczności Dave’a Hollanda ani ekspresywnej śpiewności skandynawskich kontrabasistów, jak Arild Andersen i Palle Danielsson.

CO? – Warsaw Summer Jazz Days 2016 - dzień 1
KTO? – Piotr Wojtasik Tribute to Akwarium Project: Piotr Wojtasik, Viktor Toth, Michał Barański, Eric Allen, Dominik Wania, Marek Kądziela, Marcin Kaletka, Kuba Marciniak, Sebastian Sołdrzyński / Tord Gustavsen, Simin Tander, Jarle Vespestad / Michel Benita Ethics: Michel Benita, Mieko Miazaki, Nguyen Le, Matthieu Michel, Philippe Garcia
GDZIE? – SOHO Factory, Warszawa
KIEDY? – 07/07/2016, 19:00
 

Tagi: