Startuje Sopot Jazz Festival 2018

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

4 października rozpocznie się Sopot Jazz Festival 2018. Pierwszego wieczoru, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, wystąpi grupa Mn'JAM Experiment, po której usłyszymy projekt Federica Michisanti Trioness & Francesco Lento.

Projektem tym JAM otwiera zupełnie nową kategorię występów na żywo. Poza kontrolowaniem dźwięków elektronicznych jest artystą wizualnym występującym na żywo jako muzyk. Dzieje się tak, ponieważ JAM na scenie naciska przyciski, obraca pokrętła i gramofony synchronicznie z zespołem tak, jakby był jednym z muzyków, ale jego działania bardziej niż na dźwięki wpływają na obraz na ekranie. Tym sposobem JAM może improwizować wizualnie, a nawet tworzyć wizualne unisono z zespołem jako kompetentny muzyk, który poprzez swą twórczość wizualną sięga po nowe media. Daleka od tradycyjnej roli piosenkarki M (ambasador TC-Helicon) włączając loopowanie na żywo do zespołu stworzyła dla niego nowatorski kontekst. To i użycie efektów, melodii bez słów, improwizacji wokalnych i struktur pętlowych wzbogaca jej arsenał środków muzycznej interwencji i wyrażania siebie, umożliwiając działanie także jako instrument.

Poza tym, co wnoszą M i JAM, eksperyment ten obejmuje różnorodne elementy, od wirtuozerskich improwizacji (rodem z jazzowej tradycji zespołu), po rytmy drum and bass grane na akustycznych bębnach i solówki gitary elektrycznej i kontrabasu po okazjonalnych gości, takich jak klarnet basowy czy portugalska gitara. W skrócie, projekt ten kształtuje przyszłość sztuki performatywnej w odniesieniu do ról i możliwości przedstawiania muzyki.

Trioness to zarówno tytuł pierwszej płyty Federici Michisanti, jak i nazwa jej projektu.W trio obok Michisanti grającej na kontrabasie występuje Simon Maggio na fortepianie i Gianluca Vigliar na saksofonie tenorowym. W styczniu 2017 roku w wytwórni Filibusta Record Michisanti wydała swój drugi album "ISK", dystrybuowany również w Japonii przez Albore Jazz. W marcowym wydaniu magazynu MUSICA JAZZ rekomendowano go jako płytę miesiąca.

Niezwykłe brzmienie uzyskane z powodu braku perkusji. Krytycy określili jej kompozycje jako rodzaj jazzu kameralnego.

Przez ubiegłe dwa lata jej trio występowało na włoskich festiwalach jazzowych, takich jak Lucca Jazz, Mantova Jazz Young, Fano Jazz, oraz na ważnych scenach, takich jak La Casa del Jazz i inne kluby jazzowe, oraz zostało zaproszone do udziału w InJazz w Rotterdamie.

Gościnne występowała na żywo w dwóch głównych audycjach jazzowych Radia Rai 3. Z tej okazji do tria dołączy wybitny trębacz Francesco Lento, który współpracuje z Federicą przy innych projektach.

CO? – Sopot Jazz Festival 2018: Mn'JAM Experiment / Federica Michisanti Trioness & Francesco Lento
KTO? – Mn'JAM Experiment: Melissa Oliveira, JAM, Matt Adomeit, Virxilio da Silva, Peter Somos / Federica Michisanti Trioness & Francesco Lento: Federica Michisanti, Simone Maggio, Gianluca Vigliar, Francesco Lento
GDZIE? – Teatr Wybrzeże, Sopot
KIEDY? – 04/10/2018, 19:00


 

Tagi: