Startuje Lublin Jazz Festiwal - na początek Mike Stern Band

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Na rozpoczęcie 7. edycji Lublin Jazz Festiwal, na jedynym koncercie w Polsce, w Centrum Kultury w Lublinie wystąpi Mike Stern Band. Mike Stern należy do ścisłej światowej czołówki gitarzystów jazzowych. Debiutował w Blood, Sweat & Tears, potem grał z Billym Cobhamem i Milesem Davisem, by w końcu poświęcić się twórczości solowej.

Od lat 80. prowadzi karierę solową prezentując styl fusion. Grał z takimi muzykami jak: Chick Corea, Herbie Hancock, Dennis Chambers, Billy Cobham, Marcus Miller, David Sanborn, Richard Bona, Bob Franceschini, Dave Weckl, Victor Wooten, Bob Berg, Mino Cinelu. Współpracował z zespołami Steps Ahead, Yellow Jackets, braćmi Brecker. Na koncie ma 15 płyt w roli lidera i wiele nagród m.in: Najlepszy Gitarzysta Jazzowy Roku – Guitar Player, Gibsona – dla najlepszego gitarzysty, nagroda Milesa Davisa, Certified Legend Award, sześciokrotnie nominowany do GRAMMY za swoje albumy.

Słynny gitarzysta urodził się 10 stycznia 1953 (w Bostonie w stanie Massachusetts). Jego idolami w młodości byli Jimi Hendrix i Eric Clapton. To właśnie im zawdzięcza rockowy pierwiastek, który zawarty jest w jego grze i muzyce. Jest absolwentem Berklee College of Music w Bostonie. Jednym z jego wykładowców był Pat Metheny, który w 1976 roku zarekomendował Sterna do słynnej grupy Blood Sweat and Tears otwierając mu drogę do świata jazzu.
Po krótkiej współpracy z Billym Cobhamem przeniósł się do Nowego Jorku gdzie w 1981 r został zatrudniony do zespołu Milesa Davisa. Podczas trzyletniej współpracy z mistrzem, Mike uczestniczył w nagraniu trzech ważnych płyt „Man with the Horn”, „Star People” i „We want Miles”. Przez kolejne dwa lata koncertował z Jaco Pastoriusem, stworzył formację „World of Mouth”, która szybko zyskała uznanie. Później ponownie przez prawie rok grał z Milesem Davisem. Następne dwa lata był członkiem kwintetu Michaela Breckera.

CO? - Mike Stern Band
KTO? - Randy Brecker, Janek Gwizdala, Steve Smith, Mike Stern
GDZIE? - Centrum Kultury, Lublin
KIEDY? - 19/04/2015, 19:00
BILETY? - 120 zł bilet z numerowanym miejscem siedzącym / 90 zł wejściówka

Tagi: