Startuje Jazz Juniors 2019

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

27 listopada, w krakowskiej Cricotece startuje Jazz Juniors 2019. Na koncercie inauguracyjnym wystąpią Will Vinson Quartet oraz Mark Turner / Ethan Iverson Duo. Tego samego wieczoru w Piec Art Acoustic Jazz Club zagra Marcin Pater Trio.

Pochodzący z Londynu saksofonista i kompozytor Will Vinson przeniósł się do Nowego Jorku w 1999 roku, gdzie mieszka do dziś. W tym czasie współpracował z takimi muzykami jak Gonzalo Rubalcaba, Kurtem Rosenwinklem, Ari Hoenig, Marcusem Gilmore, Chrisem Potterem, Kurtem Ellingiem, Lage Lundem, Aaron Parks i wieloma innymi.

O grze Willa mówi się, że jest wykonywana z niezwykłą siłą i dramatyzmem. Czerpie z dorobku takich saksofonistów jak Cannonball czy Chris Potter. Przez lata wprowadza własne, unikalne podejście do każdego występu.  Will Vinson łączy w sobie wielki szacunek dla dorobku muzyki jazzowej z poszukiwaniami rytmiki, harmonii i melodii w współczesnych form. 

W trwającej dwie dekady karierze, która obejmuje szeroki wachlarz przedsięwzięć muzycznych, saksofonista Mark Turner jawi się w środowisku jazzowym jako niezwykle aktywna postać. Z charakterystycznym, osobistym brzmieniem, wyjątkowymi umiejętnościami improwizacyjnymi i innowacyjnym, wymagającym podejściem kompozytorskim, jest jedną z najbardziej oryginalnych i wpływowych postaci muzyki improwizowanej.

Pianista, kompozytor i pisarz Ethan Iverson był członkiem-założycielem The Bad Plus, grupy, która wraz z Reidem Andersonem i Davidem Kingiem zmieniła oblicze współczesnej sceny jazzowej. Podczas swojej 17-letniej kadencji The Bad Plus występował w takich miejscach jak Village Vanguard, Carnegie Hall i Bonnaroo. Trio współpracowało z Joshuą Redmanem, Billem Frisellem i Mark Morris Dance Group. Stworzyło wierną aranżację Święta wiosny Igora Stravinky'ego oraz radykalną reinterwencję Science Fiction Ornette'a Colemana.

CO? – Jazz Juniors 2019: Will Vinson Quartet | Mark Turner / Ethan Iverson Duo | Marcin Pater Trio
KTO? – Will Vinson Quartet: Will Vinson, Piotr Wyleżoł, Tomas Baros, Dawid Hodek | Mark Turner, Ethan Iverson | Marcin Pater Trio: Marcin Pater, Mateusz Szewczyk, Adam Wajdzik, Jakub Mizeracki
GDZIE? – Cricoteka / Piec Art Acoustic Jazz Club, Kraków
KIEDY? – 27/11/2019; 19:00 / 22:00
BILETY? – Cricoteka: 20 zł, 50 zł, 70 zł / Piec Art Acoustic Jazz Club: 20 zł, 40 zł

Tagi: