Startuje 10. Ad Libitum

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

15-go października w Laboratorium CSW, w Warszawie rusza 10. edycja festiwalu Ad Libitum. Zainauguruje go występ tria Cybulski - Pałosz - Wojciechowski. Po nich na scenie pojawi się Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa, z którą gościnnie wystąpią Evan Parker, Mikołaj Trzaska, Tomasz Dąbrowski i Mike Majkowski. Ostatnim koncertem pierwszego dnia festiwalu będzie Peter Brötzmann Quartet.

Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, które to instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzykantów. Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w sekrety muzyki klezmerskiej, ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu.
Dzisiaj sejneńscy muzykanci zasilają warszawską scenę muzyczną, grają w najciekawszych formacjach, tworzą własne inicjatywy muzyczne. Spotkania z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim - muzykami poszukującymi inspiracji w muzyce żydowskiej, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat odwiedzali  „Sejneńską Spółdzielnię Jazzową” zaowocowały nowym brzmieniem muzyki żydowskiej w Sejnach.

Peter Brötzmann jest jedną z najważniejszych i najbardziej bezkompromisowych postaci free jazzu i znajduje się w czołówce kształtujących wyjątkową, europejską muzykę swobodnej improwizacji od 1960 roku.
Brötzmann początkowo szkolił się na malarza i był związany z grupą Fluxus (uczestnicąc w różnych imprezach i pracując jako asystent Nam Jun Paik), zanim rozczarowanie światem sztuki przeniosło jego obiekt zainteresowań w stronę muzyki. Jednak kontunuował malowanie i, swoją natychmiast rozpoznawalną wrażliwością wizualną, stworzył jedne z naszych ulubionych okładek albumów, a także miał wiele pokazów w galeriach sztuki w ostatnich latach.
Samouk gry na klarnecie i saksofonie, Brötzmann dał się poznać jako jeden z najpotężniejszych i najbardziej oryginalnych muzyków, wydając szereg albumów nasyconych teraz bardzo poszukiwaną muzyczną inwencją, w tym epokowy Machine Gun Sessions w 1968 roku – pierwotnie wydany przez jego własną wytwórnię Brö i późniejsze nagrania dla FMP (Free Music Production) – wytwórni, którą założył z Jost Gebers. Dźwięk Brötzmanna jest jednym z najbardziej charakterystycznych, afirmujących życie i radosnych w całej muzyce.

 

CO? – 10. Ad Libitum - dzień 1
KTO? – Krzysztof Cybulski, Mikołaj Pałosz, Sławomir Wojciechowski / Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa: Dominika Korzeniecka, Mateusz Bartosiewicz, Mateusz Sznejkowski, Dominik Sekura, Maciej Popiel, Tadeusz Soroko, Patryk Masłowski, Stanisław Soroko, Mikołaj Pol, Borys Pol, Michał Jachimowicz, Michał Popiel, Franciszek Żyliński, Kacper Szroeder, Maciej Soroko, Marcin Dąbrowski, Michał Moniuszko, Wojciech Szroeder, gościnnie: Mikołaj Trzaska, Evan Parker, Tomasz Dąbrowski, Mike Majkowski / Peter Brötzmann Quartet: Peter Brötzmann, Jason Adasiewicz, John Edwards, Steve Noble
GDZIE? – Laboratorium CSW, Warszawa
KIEDY? – 15/10/2015, 19:30
BILETY? – 50 zł / 30 zł (ulgowy)
KARNET? – 100 zł / 60 zł (ulgowy)

Tagi: