Speaking Sound - nowy album Joachima Kühna i Mateusza Smoczyńskiego

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

31 stycznia nakładem niemieckiej wytwórni ACT Music zostanie wydany album „Speaking Sound” Joachima Kühna i Mateusza Smoczyńskiego.

Nagrania odbyły się w domowym studio Joachima Kühna. Muzycy zarejestrowali materiał spontanicznie, podczas wizyty Mateusza Smoczyńskiego na Ibizie. Każdy z utworów na płycie, to uchwycenie pierwszego wykonania danej kompozycji. Nie było żadnych dubli, ani wcześniejszych ustaleń. Bez zbędnych słów, inspirując się nawzajem oraz eksplorując pełnię możliwości swoich instrumentów, artyści tworzą kameralny jazz pozbawiony granic: od pięknych, bogatych melodii, po niczym nieskrępowane, energetyczne improwizacje.

Joachim Kühn i Mateusz Smoczyński po raz pierwszy wystąpili razem w 2009 roku w Filharmonii Krakowskiej podczas prawykonania koncertu skrzypcowego Zbigniewa Seiferta. Drugi raz na scenie spotkali się dopiero po 9 latach, przy okazji premiery koncertu skrzypcowego “Adam’s Apple” Mateusza Smoczyńskiego w NOSPR. To właśnie wtedy pojawił się pomysł współpracy w duecie, która zaowocowała wydaniem wspólnego albumu.

Już przed oficjalną premierą “Speaking Sound” za swoją płytę miesiąca uznały niemieckie Fono Forum oraz polskie Jazz Forum, a amerykański DownBeat przyznał prestiżowe 4 gwiazdki.

Nagrania zrealizował przyjaciel Joachima Kühna – Gerard Guse, a miksy wykonał Jan Smoczyński w Studio Tokarnia w Nieporęcie.  Autorem zdjęć artystów jest Tomasz Sagan.

Tagi: