Soundtrack do filmu Billie z premierą 13 listopada.

Zbliża się premiera albumu zawierającego oficjalną ścieżkę dźwiękową do filmu dokumentalnego, Billie, o legendarnej wokalistce jazzowej, Billie Holiday.

Album Billie: The Original Soundtrack, który będzie dostępny na CD, LP i cyfrowo do odsłuchu i pobrania, prezentuje niektóre z jej najpopularniejszych nagrań przewijających się przez cały film, w tym „God Bless The Child”, „I Only Have Eyes For You”, „I Loves You, Porgy” czy „Strange Fruit”, wraz z dodatkowymi utworami instrumentalnymi. Album wyda rzecz jasna wytwórnia Verve/UMe. Dla mniej cierpliwych mamy informację, że płyta jest już dostępna w przedsprzedaży, a piosenką promującą wydawnictwo jest  „I Only Have Eyes For You”.

Film Billie w reżyserii Jamesa Erskine’a przedstawia historię największej na świecie wokalistki jazzowej, której życie było pogrążone w kontrowersjach. Bazę dla tej produkcji stworzyły materiały z nigdy wcześniej nie publikowanych taśm, zarejestrowanych w latach siedemdziesiątych przez dziennikarkę, Lindę Lipnack Kuehl. Przez osiem lat nagrała ona ponad 200 godzin wywiadów z niezwykłymi postaciami, które były częścią krótkiego, burzliwego życia tej legendarnej i kontrowersyjnej artystki. Po niespodziewanej śmierci Kuehl, zgromadzone przez nią taśmy nie zostały nigdy wykorzystane aż do chwili obecnej. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej techniki, występy Billie Holiday można oglądać w kolorze w połączeniu z materiałami filmowymi i fotograficznymi z jej życia prywatnego, gdzie fragmenty archiwalne łączą się z tymi, które zostały nagrane teraz, specjalnie na potrzeby filmu. „Billie” jest jak film noir, który odsłania zawiłości historii tej legendy muzyki, widziane oczami kobiety, której obsesja doprowadziła do jej własnej tajemniczej śmierci. Film Billie został wyprodukowany przez Altitude i MPC wraz z New Black Films i Reliance Entertainment Productions Documentary we współpracy z Concord, BBC Music, Belga Films oraz Polygram Entertainment, i pojawi się na ekranach kin 13 listopada.

Holiday posiadała jeden z najwspanialszych głosów wszech czasów. Była kobietą o zapierającym dech w piersiach talencie i światowej popularności, a jednocześnie budziła kontrowersje. Piosenką „Strange Fruit” zapoczątkowała bunt, obnażający rzeczywistość Czarnych w Ameryce, który przysporzył jej wielu poważnych wrogów. Surowy, emocjonalny i brutalnie szczery film „Billie” jest wypełniony niesamowitymi, nieznanymi dotąd wyznaniami takich muzycznych legend, jak Charles Mingus, Tony Bennett, Sylvia Syms i Count Basie. Poznajemy osobiste zwierzenia nie tylko gwiazd muzyki, które znały Billie najlepiej, ale także jej bliskich, szkolnych przyjaciół, kochanków, prawników, a nawet agentów FBI, którzy ją aresztowali.

W całym filmie możemy oglądać fenomenalne występy Billie, wiele z nich niedawno odrestaurowanych i pokolorowanych, pokazujących ją w szczytowej formie, jak nigdy wcześniej. Filmowi towarzyszy idealna oprawa w postaci ścieżki dźwiękowej, Billie: The Original Soundtrack, z klasycznymi studyjnymi wersjami wielu piosenek w jej wykonaniu, „Now or Never”, „God Bless The Child”, „Fine And Mellow”, „I Only Have Eyes For You” czy „Strange Fruit” – jej protest song wspomniany niedawno przez magazyn Rolling Stone: „wraz z powrotem protestów Black Lives Matter do krajowych nagłówków, piosenka napisana nieco ponad 80 lat temu nabrała zaskakującego nowego znaczenia”. Inne wyjątkowe momenty albumu to nagranie na żywo piosenki „Don’t Explain” z koncertu w Carnegie Hall oraz dwa instrumentalne utwory pojawiające się w filmie.

BILLIE: THE OFFICIAL SOUNDTRACK – LISTA UTWORÓW:

1. Now or Never
2. God Bless the Child
3. Hoppin’ Around
4. Blues are Brewin’
5. Funeral in New Orleans
6. Fine and Mellow
7. Strange Fruit
8. Just One More Chance
9. My Man
10. I Only Have Eyes For You
11. I’ll Never Smile Again
12. Don’t Explain
13. I Loves You, Porgy

 

 

 

 

 

Tagi: