Sopot Jazz Festival: VEIN & Greg Osby zagrają w najbliższą sobotę

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Przed nami ostatnie dwa dni tegorocznego Sopot Jazz Festivalu. W najbliższą sobotę, 11-go październiak, w Sali Kryształowej Zatoki Sztuki w Sopocie,  wystąpią VEIN i Greg Osby oraz Miroslav Vitous.

 

W dzisiejszych czasach znaczna większość muzyków triów jazzowych jest silnie przywiązana do idei współgrania z pozostałymi członkami zespołu. Mimo to, w bardzo wielu projektach pianiści są niekwestionowanymi muzycznymi liderami zespołów. Dokładnie tą kwestię artyści VEIN Trio postanowili wykonać zupełnie inaczej. Założeniem ich muzyki i tym, co chcą przez nią osiągnąć, jest największe możliwe zrównoważenie trzech instrumentalnych głosów - zaczynając od odpowiedniego komponowania utworów i aranżacji, aż do rozpracowywania partii solowych, przydzielonych w pełni każdemu z trzech muzyków. Wynikiem jest niesłychana muzyczna jedność, ubarwiona zaskakującą melodyką, rytmiką i dynamicznymi zwrotami. Artyści grają z największą precyzją nawet w najbardziej wymagających, skomplikowanych, zniekształconych, przerysowanych kompozycjach, pasażach i partiach solowych.

Saksofonista, kompozytor, producent, pedagog Greg Osby wywarł niezatarte piętno na współczesnym jazzie w ciągu ostatnich 20 lat. Wysoko ceniony za jego wnikliwe i nowatorskie podejście do kompozycji i wykonania. Jest zdobywcą liczne nagrody oraz cieszy się uznaniem krytyków za nagranych albumy i pełne pasji występów na żywo.

Urodzony i wychowany w St Louis, Greg Osby rozpoczął swoją profesjonalną karierę muzyczną w 1975 roku, po trzech latach prywatnych studiów nad klarnetem, fletem i saksofonem altowym. Pochodzący z tętniącej życiem i muzyką miasta, Osby wykazał zainteresowanie sztukami scenicznymi. Grywał w zespołach bluesowych i jazzowych. Kontynuował swoją edukację muzyczną na Uniwersytecie Howarda, gdzie specjalizował się w badaniach Jazz. W latach 1980-1983 studiował w Berklee College of Music.
Po przeprowadzce do Nowego Jorku na początku 1983 roku, Osby szybko dał się poznać jako uznany sideman, współpracując z takmi artystami jak Herbie Hancock, Dizzy Gillespie, Jack DeJohnette, Andrew Hill, Muhal Richard Abrams, Jim Hall i Jaki Byard.

W 1985 roku został zaproszony przez Jacka DeJohnette do udziału w zespole Special Edition. - Moje muzyczne myślenie o grze i kompozycji posunęło się do przodu o całe lata świetle – przyznaje Greg Osby. – Głównie dzięki temu, że Jack był otwarty na mój wkład i bardzo zachęcał do ciągłego eksperymentowania. To punkt zwrotny w moim artystycznym rozwoju.

W 1987 roku, Osby podpisał swój pierwszy kontrakt z nową niemiecką wytwórnią JMT (Jazz Music Today), dla której nagrał 4 albumy. Osby podpisał z Blue Note Records w 1990 roku. Jako lider nagrał piętnaście wybitnych nagrań dla tej wytwórni. W 2008 założył własną wytwórnię, "Inner Circle Music", który służy jako platforma dla wielu dzisiejszych artystów.

 

Wielu utalentowanych muzyków zaczyna grać w młodym wieku, a Vitous zaczął grać na skrzypcach mając sześć lat. Mając 10 lat grał na fortepianie, po czym jako 14-latek zdecydował się na kontrabas. Studiował pod kierunkiem Františka Pošty na Konserwatorium Praskim w Czechosłowacji – uczelni o fascynującej historii, gdzie fotel dyrektora zajmowany był swego czasu przez wybitne postaci takie, jak Antoní Dvorák. Podczas tych studiów Vitous grał też w trio z swoim bratem, Alanem oraz Janem Hammerem. Po wygraniu stypendium na Berklee College of Music w Bostonie, przyjechał do U.S.A. Rok później, w 1966 Misoslav przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie współpracował z takimi muzykami, jak Bob Brookmeyer, Chick Corea, Miles Davis, Art Farmer, Stan Getz, Charlie Mariano i Herbie Mann.
W roku 1970 brał udział w tworzeniu zespołu Weather Report, wraz z Wayne'em Shorterem i Joe'em Zawinulem. Trzy lata później uformował Miroslav Vitous Group, z Johnem Surmanem, Kenny Kirklandem oraz Jonem Christensenem. W 1979 Vitous został dyrektorem jazzowego wydziału New England Conservatory w Bostonie.
W roku 1982 Vitous ponownie połączył siły z Chickem Coreą i Roy'em Haynesem, z którymi koncertował po całym świecie i nagrał 2 albumy dla wytwórni ECM. Wystąpił też kilkakrotnie z orkiestrą symfoniczną Pittsburgh oraz w Music of Viva w Bostonie. W 1988 Vitous wycofał się z działalności profesorskiej, aby poświęcić wszystkie swoje siły komponowaniu i koncertowaniu. Mniej więcej w tym czasie powrócił do Pragi i nagrał płytę ze swoim bratem. Miroslav Vitous koncertował w całej Europie.


Tego samego dnia w namiocie festiwalowym w Zatoce Sztuki wystąpią także Mircea Tiberian Quintet. Towarzyszyć im będą Nadia Trohin i Jerzy Małek.

CO? – Sopot Jazz Festival - dzień 4
KTO? – Florian Arbenz, Michael, Arbenz Thomas Lähns, Greg Osby  /Miroslav Vitous Mircea Tiberian Quintet, Nadia Trohin, Jerzy Małek
GDZIE? – Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Sopot
KIEDY? – 11/10/2014, 19:30
BILETY? – 75 zł (normalny) / 60 zł (ulgowy)

Tagi: