Sopot Jazz Festival 2018 - znamy program

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Przed nami kolejna edycja Sopot Jazz Festival, która odbędzie się w dniach 4 - 6 października. Od 2016 roku kierownictwo artystyczne nad festiwalem pełni Greg Osby, legendarny amerykański saksofonista jazzowy, który podobnie jak w poprzednich latach pragnie kooperacji utalentowanych artystów z rozmaitych zakątków świata, współpracy muzyków reprezentujących różne pokolenia, a także zaangażowania szerszego kręgu kobiet jazzu.

Greg Osby na zakończenie ubiegłorocznego festiwalu zapowiedział, że motywem przewodnim kolejnej edycji będzie „progres, tolerancja i otwartość na nowe kierunki”. „Szukam ludzi, którzy nie boją się ryzyka, eksperymentu, prób i błędów, wnoszą nadzieję, bo tylko tak wchodzi się na następny poziom.” - powiedział w rozmowie dla jazzPRESS Greg Osby. W programie Sopot Jazz Festival 2018 znajduje się osiem projektów, siedem z nich  powstało na specjalne zamówienie festiwalu. Wystąpią muzycy z 14 krajów.

4 października w sali kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie, koncert międzynarodowej formacji Mn’Jam Experiment, która po raz pierwszy wystąpi w Polsce, rozpocznie tegoroczny Sopot Jazz Festival. Będzie to multimedialne wydarzenie muzyczne z udziałem efektów wizualnych i sztuk plastycznych, których połączenie wyznacza nowy kierunek w improwizacji.
Tego samego wieczoru usłyszymy Federicę Michisanti, basistkę i kompozytorkę z Rzymu, która jest jednym z najciekawszych talentów nowej generacji. Na sopocki festiwal do swojego trio (Simone Maggio - fortepian, Gianluca Vigliar - skasofon), zaprosiła gościa specjalnego - trębacza, Francesco Lento.

5 października przeniesiemy się do legendarnego Grand Hotelu. Koncert kwartetu Marty Wajdzik, saksofonistki altowej i sopranowej, kompozytorki najmłodszego pokolenia (2001r.), rozpocznie drugi dzień festiwalowy. Artystka z pewnością zachwyci publiczność wyjątkowym  talentem, oraz własnymi kompozycjami. W jej zespole wystąpią wyróżniający się muzycy: Bogusław Kaczmar – fortepian, Kamila Drabek – kontrabas oraz Adam Wajdzik – perkusja

Popis dwóch różnych stylów wokalnych, Aliny Rostotskiej i Kuby Badacha w polsko rosyjskim projekcie CONNECTED  to kolejny koncert tego wieczoru. Wokaliści oczarują publiczność  różnorodnymi, a zarazem dopełniającymi się interpretacjami i wariacjami opowiadań muzycznych. W zespole wystąpi jeden z czołowych pianistów europejskich Dominik Wania, kontrabasistka z Moskwy Daria Chernakova oraz perkusista Grzegorz Pałka.

Wieczór zakończy koncert zespołu BROTHER to BROTHER, w którym do dwóch braci z Kuby (Jorge Vistel & Maikel Vistel) dołączy dwóch braci z Polski (Bartłomiej Oleś & Marcin Oleś). Oni oraz ich gość specjalny pianista Luis Guerra z Kuby zaprezentują niezwykłe joint venture będące wspaniałym przykładem tego, jak jazz skutecznie wypełnia luki językowe i kulturowe.

Ostatniego dnia festiwalu, 6 października, również w sopockim Grand Hotelu, jako pierwszy usłyszymy George Braith Band. Amerykański saksofonista George Braith to niewątpliwy innowator i niedoceniona legenda zarazem. Jego występ w Sopocie to polski debiut tego powszechnie lubianego bywalca sceny nowojorskiej i międzynarodowej, ale także jego niesamowitego muzycznego wynalazku "The Braithaphone", jedynego takiego instrumentu, który trzeba usłyszeć, żeby w niego uwierzyć. Podczas festiwalu z artystą wystąpią wybitni polscy muzycy: Joachim Mencel (fortepian), Adam Kowalewski (kontrabas) i Kazimierz Jonkisz (perkusja).

Kolejna propozycja tego wieczoru to koncert Tala Cohen'a - pianisty pochodzącego z Izraela, wychowanego w Australii, obecnie rezydenta USA z unikalną wizą geniusza. Do współpracy podczas Sopot Jazz Festival zaprosił uznanego trębacza Tomasza Dąbrowskego  rezydującego w Szwecji, Barry Donohue'a - irlandzkiego kontrabasistę, oraz perkusistę Jakuba Miarczyńskiego.

W finałowym koncercie Sopot Jazz Festival wystąpi zespół AXON, to nowa supergrupa z udziałem wybitnych saksofonistek: Tineke Postma (saksofon altowy)/ Holandia, Lauren Sevian (saksofon barytonowy)/ USA, Roxy Coss (saksofon tenorowy)/ USA. Trio saksofonistek zagra z wybitnym pianistą i aranżerem Piotrem Wyleżołem, Maxem Muchą na kontrabasie, oraz słowackim perkusistą Dawidem Hodkiem. AXON zaprezentuje ekscytujące połączenie współczesnego ognia z tradycyjnymi wartościami.

Po wieczornych koncertach, pierwszego dnia w sali kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie, a w kolejne dni w Sofitel Grand Sopot Hotel zapraszamy na jam session, w czwartek i sobotę do klubu festiwalowego Teatr BOTO, a w piątek do klubu Atelier.

W ramach Sopot Jazz Festival odbędą się również mistrzowskie warsztaty jazzowe - 4 października z pianistą, Talem Cohenem w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a 5 października z saksofonistą Tineke Postma w Teatrze BOTO.

PROGRAM SOPOT JAZZ FESTIVAL 2018

4.10 / czwartek/ godz. 19.00

Scena Kameralna Teatru Wybrzeże

Mn'JAM Experiment
Melissa Oliveira / voice, live looping/ AU/ PT
JAM / turntables, projections, lights/ AU
Matt Adomeit / double bass / USA
Virxilio da Silva / electric guitar / ES
Peter Somos / drums / HU

Federica Michisanti TRIONESS feat. Francesco Lento
Federica Michisanti /double bass/ IT
Simone Maggio / piano/ IT
Gianluca Vigliar / tenor sax/ IT
feat. Francesco Lento / trumpet/ IT

Bilety w cenie: 80 zł,  60 zł - ulgowy
______________________________
TEATR BOTO - Jam session
____________________________________________________________
5.10 / piątek/ godz. 19.00

Hotel Sofitel Grand Sopot

Marta Wajdzik Project
Marta Wajdzik / alto sax / PL
Bogusław Kaczmar / piano / PL
Kamila Drabek / double bass / PL
Adam Wajdzik / drums / PL

Alina Rostotskaya & Kuba Badach CONNECTED
Alina Rostotskaya / vocal / RU
Kuba Badach / vocal / PL
Daria Chernakova / double bass / RU
Dominik Wania / piano/ PL
Grzegorz Pałka / drums/ PL

Brother to Brother
Jorge Vistel/ trumpet / CU
Michael Vistel/ tenor sax / CU
Louis Guerra / piano / CU
Marcin Oleś/ double bass/ PL
Bartłomiej Oleś/ drums / PL

Bilety w cenie: 100 zł,  80 zł - ulgowy
______________________________
KLUB ATELIER – Jam Session
____________________________________________________________
6.10 / sobota/ godz. 19.00

Hotel Sofitel Grand Sopot

George Braith Band
George Braith / Braithaphone / USA
Joachim Mencel/ piano / PL
Adam Kowalewski / double bass / PL
Kazimierz Jonkisz / drums / PL

Tal Cohen Band
Tal Cohen / piano / ISR/ AU/ USA
Barry Donohue/ double bass/ IE
Tomasz Dąbrowski/ trumpet/ PL/ SE
Jakub Miarczyński/ drums/ PL

AXON
Tineke Postma / alto sax/ NL
Roxy Coss / tenor sax/  USA
Lauren Sevian / bari sax / USA
Piotr Wyleżoł / piano / PL
Max Mucha / double bass  / PL
Dawid Hodek /  drums/ HU/SK

Bilety w cenie: 90 zł,  70 zł - ulgowy

Bilety już dostępne na www.sopotjazz.pl


______________________________
TEATR BOTO - Jam session

 

Tagi: