Sopot Jazz Festival 2017 ogłasza program

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Tegoroczny Sopot Jazz Festival odbędzie się w dniach 5 - 7 października i będzie drugim z planowanych pod kierownictwem artystycznym światowej sławy amerykańskiego saksofonisty, Greg Osby. W tym roku na trzy wieczory festiwalowe będziemy gośćmi we wnętrzu sopockiego Grand Hotelu.

„Moim głównym celem jest pokazanie jak jazz ewoluuje na świecie. Choć jazz narodził się w Ameryce, dziś jest muzyką globalną, platformą otwartą na wpływy wielu różnych kultur, sposobów muzycznego myślenia. Program Sopot Jazz Festival jest wynikiem moich wieloletnich doświadczeń, otwiera publiczność na nowe zjawiska muzyczne i nowych, kreatywnych muzyków.” - powiedział w wywiadzie dla „Jazz Forum” Greg Osby.

Sopot Jazz Festival 2017 rozpocznie 5 października koncert wokalnych talentów, Alice Ricciardi z Włoch i Viktoriji Pilatovic z Litwy, które na scenie spotkają się po raz pierwszy i zademonstrują dwa różne podejścia do jazzowej wokalistyki. Dla publiczności będzie to okazja doświadczenia tak szerokiego spektrum ekspresji i interpretacji melodii. W projekcie wystąpią także: czołowy włoski pianista Pietro Lussu, amerykański kontrabasista Josh Ginsburg, oraz legendarny polski perkusista Czesław Bartkowski.
Następnie usłyszymy pochodzącego z Turcji Timucina Sahina, gitarzystę i kompozytora, tworzącego osobiste i niezwykłe struktury na swojej dwugryfowej gitarze. Sahin wystąpi z polską sekcją rytmiczną, kontrabasistą Michałem Barańskim, oraz perkusistą Łukaszem Żytą.

6 października wieczór festiwalowy rozpocznie Algorhythm, kwintet złożony z wyróżniających się muzyków młodego pokolenia, o już wypracowanym brzmieniu. Dwóch docenianych na scenie nowojorskiej saksofonistów tenorowych, Adam Larson i Troy Roberts, wystąpi, każdy z osobna z triem 23 letniej pianistki Kasi Pietrzko (w składzie: Adam Święs – kontrabas i Piotr Budniak - perkusja), a także w żywiołowym tenorowym pojedynku.
Piątkowy wieczór zakończy się koncertem Clevelanda Watkissa, jednego z najbardziej cenionych obecnie wokalistów jazzowych, znanego z eleganckiej ekspresji, ciepłego tonu i bardzo osobistego stylu wokalnego. Stanie on na czele zespołu w gwiazdorskiej obsadzie czterech, czołowych artystów brytyjskich.

Ostatniego dnia festiwalu, 7 października, usłyszymy dwa projekty, w które zaangażowana jest polska perkusistka, od lat mieszkająca w Nowym Jorku, Dorota Piotrowska. W pierwszym, obok Piotrowskiej, usłyszymy utalentowanego polskiego pianistę Kubę Płużka i aktywną na międzynarodowej scenie jazzowej kontrabasistkę, Darię Chernakovą z Moskwy, skład uzupełni flecistka z Izraela, Tali Rubinstein. Drugi projekt wspóliderowany jest przez Dorotę Piotrowską i amerykańskiego saksofonistę sopranowego Sama Newsome'a.
W finałowym koncercie wystąpi Kolumbijczyk o indiańskich korzeniach, Juan García-Hereros, znany również jako Snow Owl. Południowoamerykański wirtuoz sześciostrunowej gitary basowej wraz z septetem zaprezentuje wielokulturowy projekt The Blue Road.
Większość projektów muzycznych prezentowanych podczas tegorocznej edycji wydarzenia powstało na zamówienie festiwalu.

Po wieczornych koncertach w Sofitel Grand Sopot Hotel zapraszamy na jam session, w czwartek i sobotę do klubu festiwalowego Teatr BOTO, a w piątek do klubu Atelier.
W ramach Sopot Jazz Festival odbędą się również mistrzowskie warsztaty jazzowe - 4 października z wirtuozem gitary, Timucinem Sahinem w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a 5 października z saksofonistą Troyem Robertsem w Teatrze BOTO.

Program Sopot Jazz Festival 2017:

5.10 I CZWARTEK I GODZ. 19.00
Hotel Sofitel Grand Sopot

ALICE RICCIARDI & VIKTORIJA PILATOVIC SONGBOOK (IT/ LT/ ESP/ USA/ DE/ PL)
Alice Ricciardi/ Viktorija Pilatovic/ Pietro Lussu/ Josh Ginsburg/ Czesław Bartkowski

TIMUCIN SAHIN TRIO feat. MICHAŁ BARAŃSKI & ŁUKASZ ŻYTA (TUR/ USA/ PL)

NORMALNY - 80 ZŁ
ULOGOWY - 60ZŁ
-----------------------------------------
Teatr BOTO - JAM SESSION

6.10 I PIĄTEK I GODZ. 19.00
Hotel Sofitel Grand Sopot

ALGORHYTHM (PL)

KASIA PIETRZKO TRIO with special guests ADAM LARSON & TROY ROBERTS  (PL/ AUS/ USA)

CLEVELAND WATKISS US ALL STARS (UK)

NORMALNY - 90 ZŁ
ULGOWY - 70 ZŁ
-----------------------------------------
Klub Atelier - JAM SESSION

7.10 I SOBOTA I GODZ. 19.00
Sofitel Grand Sopot

KUBA PŁUŻEK/  DARIA CHERNAKOVA/ DOROTA PIOTROWSKA with special guest TALI RUBINSTEIN (PL/ USA/ RUS/ ISR)

DOROTA PIOTROWSKA/ SAM NEWSOME QUARTET (PL/ USA/ RUS)

SNOW OWL  AND THE BLUE ROAD (COL/ AUT/ USA)

NORMALNY - 90 ZŁ
ULGOWY - 70 ZŁ
-----------------------------------------
Teatr BOTO - JAM SESSION
 

Tagi: