Sopot Jazz Festival 2017: Algorhythm, Kasia Pietrzko Trio feat. Adam Larson & Troy Roberts oraz Cleveland Watkiss UK All Stars

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Drugie dzień Sopot Jazz Festival 2017 to aż trzy wydarzenia w hotelu Sofitel Grand Sopot. 6 października, jako pierwsza, na scenie pojawi się grupa Algorhythm. Następnie dwóch docenianych na scenie nowojorskiej młodych saksofonistów tenorowych, Adam Larson i Troy Roberts, wystąpi, każdy z osobna z triem pianistki Kasi Pietrzko, a także w żywiołowym tenorowym pojedynku. Na zakończnie usłyszymy Clevelanda Watkissa z projektem UK All Stars. Po koncertach klub Atelier zaprasza na jam session.

Zespół Algorhythm powstał w 2013 roku. Od samego początku istnienia łączy w swojej twórczosci różne idee, nurty muzyczne i osobowości. Jedynym stałym wyznacznikiem jego twórczości jest swobodna ekspresja artystyczna. Z jednej strony bazujące na mainstreamowym jazzie budowanie nowej formy. Z drugiej strony otwarte podejście do improwizacji. Melodyjne frazy połączone z nieoczywistą rytmiką. Matematyka i metafizyka. Geometria wody. Sama zaś nazwa zespołu to słowo-symbol. Odnosi się do pojęcia algorytmu, który jest codziennie stosowany we wszystkich dziedzinach współczesnego życia. Tak też muzyka Algorhythmu oddaje codzienne emocje i myśli współczesnego człowieka.

'Kasia Pietrzko Trio' to świeży projekt muzyczny na polskiej scenie jazzowej. Autorskie kompozycje liderki zespołu tworzą istotny element repertuaru grupy. Twórczość ta inspirowana jest największymi mentorami muzycznymi pianistki. Są nimi Bill Evans, Aaron Parks, Gerald Clayton, Esbjorn Svensson. Artystka miała przyjemność doskonalić swój pianistyczny warsztat pod okiem największych sław amerykańskiego jazzu, podczas dwukrotnego pobytu w Nowym Jorku. Johnny O’neal, Aaron Parks, Kenny Werner to tylko niektórzy, pod okiem których liderka grupy kształciła swoje umiejętności. Malując słowną impresję na temat muzyki tworzonej przez 'Kasia Pietrzko Trio' cennym jest zwrócenie uwagi na świeżość, klarowność i przejrzystość kompozycji. Ponadto grę zespołu cechuje dbałość o dobrą jakość brzmienia. Najważniejsze w kreacjach artystycznych grupy są emocje, które to stają się nadrzędnym metajęzykiem ich muzycznej opowieści. Muzycy współpracują wspólnie od 2014 roku. W 2015 roku muzycy wystąpili na 42. Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Grupę wraz z pianistką Katarzyną Pietrzko współtworzą Andrzej Święs (bass) oraz Piotr Budniak (drums). W 2016 roku grupa własnym staraniem wydała płytę demo 'From The Body' zapowiadającą ich debiutancki album.

Adam Larson (ur.1990r.) Absolwent Manhattan School of Music, amerykański saksofonista tenorowy promowany przez producenta saksofonów firmę P. Mauriat. Na saksofonie zaczął grać mając 11 lat. Jako nastolatek brał udział w niemal wszystkich ogólnokrajowych programach poświęconych prezentacji najwybitniejszych młodych talentów jazzowych, w tym: The Grammy Band, Next Generation Jazz Orchestra, Betty Carter Jazz Ahead, YoungArts Jazz Falowa, Tellur idę Student Al Stars, Jazz Band of Ameryce i w wielu innych. Larson, o którym krytyk The Chicago-Tribune Howard Reich napisał, że to "muzyk, dla którego wymyślono słowo 'cudowny'", Peter Hum z Ottawa Citizen, że to "saksofonista, który przywodzi na myśl Dennego McCaina i Marka Turnera", a Nate Chinen z The New York Times, że to "muzyk jazzowy tego rodzaju, jakich wcześnie uznaje się za obiecujące talenty, a potem nie spoczną, dopóki nie odniosą sukcesu pod każdym względem", jest laureatem wiele nagród, które nie pozostawiają wątpliwości, że to jeden z  najbardziej obiecujących artystów swojej generacji. Po ukończeniu studiów licencjackich w Manhattan School of Music w maju 2012 roku został wybrany do kontynuowania studiów magisterskich w pierwszym roczniku Manhattan School of Music Jazz Institute, które w 2014 roku ukończył z wyróżnieniem jako laureat Nagrody Williama H. Bardeena za wybitne osiągnięcia w muzyce jazzowej.

Jego trzecią płytę zatytułowaną "Selective Amnesia" wydało stworzone przez Grega Osby'ego wydawnictwo płytowe Inner Circle Music i była omawiana w The New York Times, Downbeat, Saxophone Journal i w kilku innych magazynach prasowych i internetowych. Kolejny album, zatytułowany "Second City", ukaże się jesienią 2017 roku, także nakładem Inner Circle. Larson jest bardzo zajęty, zarówno ze swoim kwintetem, jak i jako sideman, występował na wielu najważniejszych scenach jazzowych w USA, w tym w klubach Jazz Standard, Birdland, 55 Bar, Jazz Gallery, Blue Note, Village Vanguard, Smalls, Cornelia St. Café, Kitano, Dizzy’s Club-Coca Cola Jazz at The Bistro i Jazz Showcase.
Wziął udział w wielu trasach koncertowych, dzięki którym zobaczył więcej świata, niż kiedyś wydawało mu się to możliwe. Jego kwartet zaproszono jako jeden z dziesięciu zespołów na tournee w ramach programu Departamentu Stanu USA "American Music Abroad" i wiosną 2015 roku przez 35 dni podróżował po Afryce, występując w Kongo, Senegalu, Beninie i Ghanie. Odwiedził również z występami Indie, Tajwan, Holandię i Niemcy, a także wiele stanów USA.

Nie tylko dużo występuje i nagrywa, jest także wziętym pedagogiem, prowadzi warsztaty i klasy mistrzowskie w wielu średnich i wyższych i szkołach muzycznych, przede wszystkim, choć nie tylko, na Środkowym Zachodzie USA. Równie imponujące jest jego portfolio kompozycji pisanych na zamówienie dla szkolnych zespołów jazzowych, które do tej pory zawiera trzydzieści oryginalnych utworów. Larson jest obecnie artystą - pedagogiem w programach edukacyjnych Jazz For Young People nowojorskiego Lincoln Center, a także za pośrednictwem Skype'a udziela regularnych prywatnych lekcji uczniom z USA i zagranicy. Uczył także w zastępstwie profesorów na Manhattan School of Music i New York University. Obecnie mieszka w Nowym Jorku ze swoją piękną żoną Tierney i synem Jackiem.

Troy Roberts, saksofonista i kompozytor z dalekiego Perth w Australii Zachodniej ma w dorobku wiele nagród, w tym cztery doroczne (2003, 2006, 2007, 2010) nagrody magazynu DownBeat dla najlepszego studenta-solisty jazzowego, nominację do Grammy oraz awans - jako jedyny Australijczyk - do półfinału Międzynarodowego Konkursu Saksofonowego im. Theloniousa Monka w 2008 roku. Licencjackie studia muzyczne ukończył w wieku lat 19, wielokrotnie występował w Europie i USA, między innymi z artystami takimi jak James Morrison, Aretha Franklin, Christian McBride, Sammy Figueroa, Dave Douglas, Orrin Evans i Kurt Elling, a także ukończył studia magisterskie na University of Miami. W 2012 roku na zaproszenie Herbiego Hancocka dzielił scenę w międzynarodowym septecie z takimi gigantami jak Wayne Shorter, Richard Bona, Vinnie Colaiuta i Zakir Hussein w programie organizowanego przez UNESCO pierwszego Międzynarodowego Dnia Jazzu w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Dwa lata później, w roku 2014, Hancock ponownie zaprosił go do występu z tej okazji, tym razem z w Osace w Japonii, obok takich gwiazd jak Gregory Porter, Marcus Miller, Roy Hargrove, Esperanza Spaulding, Seidla E, John Scofield i Dee Dee Bridgewater. Troy mieszka w Nowym Jorku i regularnie występuje i nagrywa na całym świecie u boku najwybitniejszych artystów jazzowych współczesnego jazzu. Jest stałym członkiem kwintetu Jeffa "Taina" Wattsa ”Blue 5”, a także najnowszym nabytkiem nowego kwartetu Joey'a DeFrancesco "The People". Niedawno wydał swoją 7. płytę jako lider "Tales & Tones" (Inner Circle Music). 

Wokalista, aktor, kompozytor i działacz społeczny Cleveland Watkiss zebrał kilku spośród najbardziej kreatywnych muzyków, aktywnie działających na brytyjskiej scenie muzycznej.
Jego zespól w składzie: Orphy Robinson (wibrafon i instrumenty elektroniczne), Pat Thomas (fortepian i instrumenty elektroniczne), Neil Charles (bas), Mark Sanders (perkusja) i Cleveland (głos i instrumenty elektroniczne) demonstruje właściwe mu, bardzo otwarte podejście do improwizacji/spontanicznej kompozycji.
W ich muzyce brzmią doświadczenia i przeżycia z takich dźwiękowych światów jak Dub, Soul, Reggae, Drum&Bass, Jazz, Grime, Poezja, Muzyka klasyczna i pop. To mieszanka dźwięków, która może pochodzić tylko z kosmopolitycznego epicentrum, czyli Wielkiej Brytanii w 2017 roku. Przygotujcie się na wyprawę wraz z nimi - w nieznane.

CO? – Sopot Jazz Festival 2017: Algorhythm / Kasia Pietrzko Trio feat. Adam Larson & Troy Roberts / Cleveland Watkiss UK All Stars
KTO? – Algorhythm: Emil Miszk, Piotr Chęcki, Szymon Burnos, Krzysztof Słomkowski, Sławek Koryzno / Kasia Pietrzko, Andrzej Święs, Piotr Budniak, Adam Larson, Troy Roberts / Cleveland Watkiss UK All Stars: Cleveland Watkiss, Orphy Robinson, Pat Thomas, Neil Charles, Mark Sanders
GDZIE? – Hotel Sofitel Grand Sopot
KIEDY? – 06/10/2017, 19:00
BILETY? – 90 pln / 70 pln (ulgowy)

 

Tagi: