Sopot Jazz Festival 2016 - znamy program

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Tegoroczny Sopot Jazz Festival odbędzie się w dniach 13–15 października. Będzie to pierwsza z dwóch edycji pod kierownictwem artystycznym amerykańskiego saksofonisty Grega Osby.

Greg Osby jest odkrywcą nowych talentów, gorącym orędownikiem idei przedstawiania szerokim rzeszom publiczności młodych artystów stojących u progu kariery.
Jego głównym celem, jako Kuratora Sopot Jazz, będzie prezentacja zarówno artystów o już ugruntowanej popularności i takich, których muzyka przemawia do wielu słuchaczy, jak również wprowadzenie na estradę sopockiego festiwalu nowych pełnych życia talentów.

„Byłbym zachwycony, gdyby udało się nam zadziałać jak trampolina do kariery dla dużej grupy, ogromnie uzdolnionych artystów z różnych zakątków świata” - mówi Osby.

Sopot Jazz Festival 2016 rozpocznie 13 października koncertem na sopockiej scenie kameralnej Teatru Wybrzeże pochodząca ze Szwajcarii wokalistka Emilie Weibel, do której dołączy gość specjalny, Urszula Dudziak. Na zaproszenie festiwalu obie panie stworzą unikatowy duet.
Kolejny wykonawca pierwszego dnia wydarzenia to pochodzący z Portugalii zaledwie 23-letni, a już niezwykle ceniony i powszechnie rozpoznawalny wśród europejskich akordeonistów Joaõ Barradas. W Sopocie zagra ze swoim trio w składzie: André Rosinha (kontrabas) i Bruno Pedroso (perkusja).

14 października, w sopockim Grand Hotelu, publiczność będzie mogła usłyszeć projekt muzyczny firmowany przez dwóch liderów, pochodzącego z Norwegii klarnecisty Felixa Peikli i amerykańskiego wibrafonisty Joe Doubledaya, znanych z europejskich i nowojorskich scen. Podczas festiwalu zagrają w kwintecie z Rossano Sportiello (fotepian), Russel Hall (kontrabas) i Ralph Peterson Jr. (perkusja)

Portugalski duet - Sara Serpa używająca głosu jak instrumentu oraz towarzyszący jej gitarzysta André Matos - to kolejna propozycja festiwalu na piątkowy wieczór. Na zakończenie drugiego dnia usłyszymy jeden z nielicznych na świecie i pierwszy w Polsce improwizujący kwartet smyczkowy Atom String Quartet, który tworzą skrzypkowie Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista Michał Zaborski oraz wiolonczelista Krzysztof Lenczowski.

Ostatniego dnia festiwalu, 15 października, zagra trio rezydującego w Nowym Jorku greckiego kontrabasisty Petrosa Klampanisa, do którego dołączy saksofonista Zbigniew Namysłowski. W finałowym koncercie usłyszymy natomiast przedstawiciela legendarnej amerykańskiej wytwórni Blue Note - Logana Richardsona, który do współpracy zaprosił polskie trio młodej generacji: Dominik Wania/ Max Mucha / Dawid Fortuna. 

 

 

Tagi: