Sopot Jazz Festival 2016 - Felix Peikli & Joe Doubleday’s Showtime Band, Sara Serpa & André Matos oraz Atom String Quartet

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

14-go października, w sopockim Sofitel Grand, drugiego dnia Sopot Jazz Festival 2016, usłyszymy Felix Peikli & Joe Doubleday’s Showtime Band. Po nich na scenie pojawi się duet Sara Serpa & André Matos. Ostatnim koncertem wieczoru będzie występ grupy Atom String Quartet.

Felix Peikli & Joe Doubleday’s Showtime Band to unikalny i niespotykany dotąd zespół kierowany przez uznanego na całym świecie wirtuoza klarnetu Felixa Peikl, oraz nadzwyczajnego wibrafonistę Josepha Doubledaya. Zestawienie tych młodych, utalentowanych i głodnych gry artystów, doskonalących swoje umiejętności z inspiracji oraz wpływów, pochodzących z różnych środowisk kulturowych, a także poprzez swą radosną i zgraną interakcję z doświadczonymi weteranami i legendami jazzu, dało zespół, którego nigdy wcześniej nie widziano. Grupa tchnęła zupełnie nowe życie w nieco pomijanej, lecz niezapomnianej muzyce złotej ery amerykańskiej rozrywki lat 30-tych.
Ich zdolność do czerpania z licznych aspektów technicznych z historii muzyki pozostaje wyraźna w swoim podejściu. Grupa jest w stanie połączyć te wpływy z własnym, niezwykle kreatywnym zmysłem, przyswajając koncepcje muzyczne ze zdumiewającą mocą, wprawiając w oszołomienie publiczność na całym świecie. Zespół Showtime pokazuje swoją wrażliwość, błyskotliwość, kreatywność i innowacyjność za sprawą świeżej współgry. Poprzez swoją muzykę oraz koleżeńską postawę na scenie, promuje różnorodność kulturową i globalną. Ich stałą misją pozostaje inspirowanie i rozprzestrzenianie radości na cały świat.

Połączenie głosu i gitary Sary Serpy i Andre Matosa jest magiczne, olśniewające i spokojne. Portugalscy artyści, na co dzień rezydujący w Nowym Jorku, pracują razem od 2005 roku. Poprzez indywidualne podejście do melodii i poezji, udało im się stworzyć niepowtarzalny świat dźwięku, czerpiący z czystych i kontemplacyjnych brzmień. Ich muzyczną tożsamość ujawnia kultura portugalska, a także pewien urok, zainspirowany kreatywnym środowiskiem artystycznym Nowego Jorku. Sara Serpa & Andre Matos urodzili się i wychowali w Portugalii, ale spotkali się i połączyli swe twórcze siły w Bostonie w 2003 roku. Po ukończeniu New England Conservatory oboje przenieśli się w 2008 roku do Nowego Jorku, gdzie poprzez obserwację, naukę i eksperymentowanie, stworzyli kilka wydawnictw, podpisanych własnymi nazwiskami. Interakcje z jednymi z najbardziej inspirujących muzyków w mieście, okazały się kluczowe dla rozwoju ich muzycznych pomysłów w duecie głosu oraz gitary. Rozwój muzyczny obojga się odbywał się indywidualnie i w grupie poprzez występy wybitnymi muzykami świata jazzowej improwizacji, takimi jak m.in. Ran Blake, John Zorn, Danilo Perez, Leo Genovese, Dan Weiss, Billy Mintz, Thomas Morgan, Greg Osby, Pete Rende Kris Davis, Tony Malaby i Guillermo Klein. Kolaboracje te okazały się kluczowe dla rozwoju duetu.

Wydany w 2014 roku debiutancki album „Primavera” jest dziełem pełnym werwy, atmosferyczności, melodii i poezji. Wraz z tą płytą Serpa i Matos obrali inny, wielowarstwowy kierunek w podejściu do obchodzenia się z materią jazzową.

Atom String Quartet to wiodący polski zespół jazzowy oraz jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych na świecie. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej, „tych czterech najsympatyczniejszych rzępajłów z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu” (jak określił członków zespołu Jan „Ptaszyn” Wróblewski), stale gości na największych europejskich festiwalach muzycznych, m.in.: Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage, Festival Veranos de la Villa Madrid, Gaume Jazz Festival, Jazz Jamboree, Ethno Jazz Festival czy Solidarity of Arts.

CO? - Sopot Jazz Festival 2016: Felix Peikli & Joe Doubleday’s Showtime Band / Sara Serpa & André Matos / Atom String Quartet
KTO? - Felix Peikli & Joe Doubleday’s Showtime Band / Sara Serpa, André Matos / Atom String Quartet: Dawid Lubowicz, Mateusz Smoczyński, Michał Zaborski, Krzysztof Lenczowski
GDZIE? - Sofitel Grand, Sopot
KIEDY? - 14/10/2016, 19:00
BILETY? - 90zł - normalny; 80zł - ulgowy / do 12 września: 75zł - normalny; 65 zł - ulgowy

Tagi: