Sopot Jazz Festival 2015 - znamy program!

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Zbliża się Sopot Jazz Festival 2015. Od 7-go do 10-go października czekają nas cztery dni oryginalnej, improwizowanej muzyki, ponad trzydziestu wykonawców z wielu krajów i kontynentów, którzy zaprezentują się w przeróżnych konfiguracjach: od duetu po orkiestrę. Sopot Jazz Festival to pole do nowych poszukiwań przestrzeni muzycznej, którego myślą przewodnią zgodnie z koncepcją Adama Pierończyka – Dyrektora Artystycznego Festiwalu - jest wysoka jakość prezentowanej muzyki, jej autentyczność  i oryginalność.

Sopot Jazz Festival 2015 to siedem zespołów zagranicznych (w tym aż pięć po raz pierwszy w naszym kraju) oraz trzy polskie (w tym dwie premiery), które od środy do soboty zaprezentują się w kilku przestrzeniach festiwalowych. Program tegorocznej edycji wydarzenia, zgodnie z deklaracją złożoną przed laty przez Adama Pierończyka, w której porównywał swoją rolę do dbającego o krąg swoich klientów sklepikarza, który sprowadza dla nich trudno dostępne artykuły, zapowiada się niezmiennie ciekawie.


Środa, 7.10.2015
Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie

Pierwszym zespołem festiwalu będzie trio berlińskiej harfistki Kathrin Pechlof. Zaraz po niej premierową suitę zatytułowaną "Barok Progresywny" przedstawi ze swą orkiestrą Nikola Kołodziejczyk, zdobywca tegorocznego Fryderyka za jazzowy debiut roku. Oba zespoły zagrają akustycznie, co pozwoli podkreślić delikatny charakter tej muzyki, oscylującej na pograniczu współczesnej kameralistyki, improwizacji i jazzu.

Czwartek, 8.10.2015
Klub SPATiF, Sopot

Czwartek, 8 października to dzień Sopot Jazz na scenie SPATiF, którą zawładną rodzime zespoły: świeżo założone przez rozchwytywanych sidemanów, którzy postanowili wyjść z cienia: Łukasza Poprawskiego i Jana Smoczyńskiego - PSM oraz SPHERE, interesujący przedstawiciele polskiej fali emigracji muzycznej do Danii, czyli Ania Rybacka, Marek Kądziela i Kuba Dybżyński.

Piątek, 9.10.2015
Sala Columbus, Sheraton Sopot Hotel

W piątek, 9 października w sali Columbus, Sheraton Sopot Hotel, pojawią się trzy grupy, które w Polsce pojawią się po raz pierwszy. Wieczór otworzy kameralny duet wirtuozów: holenderskiego pianisty Jaspera van't Hofa oraz węgierskiego saksofonisty Tony'ego Lakatosa. Jako drugi zespół usłyszymy holenderskie Chambertones Trio z gitarzystą Jesse van Rullerem, który jako pierwszy Europejczyk w 1995 roku wygrał prestiżowy konkurs Theloniusa Monka w Stanach Zjednoczonych.
Na zakończenie wieczoru, swoją koncepcję muzyki przedstawi legenda europejskiego jazzu, żyjący od lat we Francji Szwajcar Daniel Humair i jego aktualny kwartet złożony z cenionych, francuskich artystów.

Sobota, 10.10.2015
Sala Columbus, Sheraton Sopot Hotel

Ostatni dzień festiwalu, 10 października, rozpocznie holendersko-senegalskie trio Reijseger / Fraanje / Sylla, któremu przewodzi, znany m.in. ze ścisłej współpracy z reżyserem filmowym Wernerem Herzogiem, wiolonczelista Ernst Reijseger. Zaraz po nich na scenę wyjdzie kontrabasisty Henri Texier ze swoim kwartetem.
Po wszystkich tych eksperymentach z formą, instrumentarium i stylistyką, festiwal zakończy się dość klasycznie - kwartetem jednego z najpopularniejszych przedstawicieli współczesnego amerykańskiego jazzu, obsypanego wieloma nagrodami trębacza, Ambrose'a Akinmusire'a.

PROGRAM SOPOT JAZZ FESTIVAL 2015

07.10. 2015 | środa | 19:30 | Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Sopot

KATHRIN PECHLOF TRIO (DE)
(Kathrin Pechlof / Christian Weidner / Robert Landfermann)
NIKOLA KOŁODZIEJCZYK ORCHESTRA (PL)

08.10. 2015 | czwartek | 20:00 | SPATIF, Sopot

SPHERE (PL / DK)
(Ania Rybacka / Marek Kądziela / Kuba Dybżyński)
PSM (PL)
(Łukasz Poprawski / Jan Smoczyński / Tomasz Torres)

09.10.2015 | piątek | 19:30 | Sala Columbus, Sheraton Sopot Hotel

JASPER VAN'T HOF/ TONY LAKATOS  (NL / HU)
CHAMBERTONES TRIO (NL)
(Jesse Van Ruller / Joris Roelofs / Clemens Van Der Feen)
DANIEL HUMAIR QUARTET (CH / FR)
(Daniel Humair / Emilie Parisien / vincent Peirani / Bruno Chevillon)

10.10.2015 | sobota | 19:30 | Sala Columbus, Sheraton Sopot Hotel

REIJSEGER / FRAANJE / SYLLA  (NL / SEN)
(Ernst Reijseger / Harmen Fraanje / Mola Sylla)
HENRI TEXIER HOPE QUARTET (FR)
(Henri Texier / Sebastien Texier / Fransois Corneloup / Louis Moutin)
AMBROSE AKINMUSIRE QUARTET (USA)
(Ambrose Akinnusire / Sam Harris / Harish Raghavan / Justin Brown)
 

Sopot Jazz Festival 2015 from Sopot Jazz Festival on Vimeo.

Tagi: