Sons Of Kemet – Twoja królowa to gad!

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Jeszcze chwilkę trzeba poczekać, ale być może czas ten wynagrodzi nam muzyka, tym bardziej, że nowy album zapowiada jedno z bardziej goracych nazwisk europejskiej jazzowej sceny Shabaka Hutchings.

Album nosi tytuł Your Queen Is A Reptile i jest społecznym manifestem i jednoczesnie protestem skierowanym pod adresem brytyjskiej monarchii. Według lidera grupy Sons Of Kemet monarchia hołduje niesprawiedliwości klasowej i przyzwala na dyskryminację rasową w Zjednoczonym Królestwie. W tym świetle nie dziwi, że Hutchings przeciwstawia się poglądowi, że istnieją ludzie “lepiej urodzeni”, tym samym uznając kult brytyjskiej Królowej za bałwochwalstwo.

Ale mylił się będzie ten kto zarzuci Hutchingsowi, że tylko lży i krytykuje brytyjską koronę nie podsuwając alternatywy. Muzyk oferuje w zamian za dzisiejszą koronowaną głowę państwa własne Królowe. „Nasze Królowe napędza działanie, nasze Królowe potrafią słuchać. Przeistaczają okrutną, niesprawiedliwą przeszłość w przyszłość, która mieni się jasnymi barwami”.

Każdy utwór na płycie poświęcony jest innej Królowej: “My Queen Is Ada Eastman,” “My Queen Is Harriet Tubman,” “My Queen Is Angela Davis,” “My Queen Is Yaa Asantewaa,” “My Queen Is Mamie Phipps Clark,” i wielu innym.

Muzyczne inspiracje, które słychać na tym albumie, rozciągają się od Nowego Orleanu po Karaiby, od Londynu po Bliski Wschód. Dźwięki tuby, bębnów i saksofonu przywodzą na myśl karaibską diasporę. Wokal jest mieszaniną rapu i słowa mówionego. Całość, mająca w sobie elementy dubu, jest swoistym podkreśleniem roli jazzu w dzisiejszym, nastawionym na hip-hop, świecie.

Tagi: