Sonny Rollins we Wrocławiu! Jazztopad w gronie 5 najbardziej opiniotwórczych festiwali w Europie!

Autor: 
Redakcja

Sonny Rollins, Fred Hersh, Bobo Stenson, Dave Liebman, Uri Caine i orkiestra NPR to gwiazdy, które tej jesieni zawitają na festiwal Jazztopad! W tym roku ta wrocławska impreza została zaproszony do elitarnego grona Take Five Europe, zrzeszającej 5 największych europejskich festiwali jazzowych m.in. North Sea Jazz,  London Jazz Festival czy Molde.

Tegoroczny festiwal zainauguruje jedynym koncertem w Polsce Sonny Rollins, określany kolosem saksofonu jazzowego - tegoroczyny zdowyca tytułu muzyka roku przyznawanego przez JJA a także m.in. nagród Polar Mucic Prize, dwukrotny laureat Grammy. Współpracował z takimi osobistościami świata jazzu, jak: Miles Davis, Louis Armstrong, Billie Holiday. W tym roku z rąk prezydenta USA otrzymał odznaczenie 2010 National Medal od Arts, które jest najwyższym odznaczeniem nadawanym artystom w Stanach Zjednoczonych.

W ramach Sezonu NRW w Polsce – ‘24h run: What’s in the fridge?’ Będzie to 24-godzinny maraton koncertów, podczas którego zaprezentuje się ponad 20 muzyków z Nadrenii Północnej-Westwalii oraz z Polski. Przestrzeń koncertową dopełnią pokazy audiowizualne oraz spotkania. Zwieńczeniem tegorocznego projektu będą cztery koncerty oraz światowa premiera kompozycji Uri Caina.

Od 2009 roku jest partnerem laboratorium jazzowego Jazzlab, będące kontynuacją JazzPlaysEurope – międzynarodowej platformy wspierającej młodych muzyków jazzowych z Europy, przy współpracy z Zagłębiem Ruhry.. Siedmiu muzyków z Polski, Niemiec, Belgii, Holandii, Słowacji, Francji i Luksemburga spotyka się w Amsterdamie, gdzie wspólnie pracują nad materiałem muzycznym, który następnie prezentowany jest podczas festiwalu Jazztopad, a także w sześciu europejskich miastach.

W ramach projektu "Take Five Europe" wyłonionych zostanie po dwóch młodych muzyków z każdego kraju partnerskiego. W dniach 20-25 lutego 2012 spotkają się oni w Londynie na specjalnych warszatartach, prowadzonych przez międzynaorodowych specjalistów - muzyków, dziennikarzy, promotorów. Co szczególnie ważne, ta europejska 10tka występować będzie potem na każdym z biorących udział w programie festiwalu!

Pierwotną ideą, realizowaną przez organizatorów festiwalu do 2007 roku, było prezentowanie koncertów łączących jazz i muzykę klasyczną. Trzy lata temu przyjęto nową formułę, która uczyniła to przedsięwzięcie jednym z ważniejszych wydarzeń jazzowych w perspektywie kraju, ale też świata. Informację zapowiadajacą festiwal na swojej stronie umieścił również najważniejszy portal jazzowy na świecie – allaboutjazz.com Zaproszeni artyści prezentują kompozycje specjalnie przygotowane na ten festiwal, zamawiane przez organizatorów z wyprzedzeniem rocznym, a nawet dwuletnim. Mamy tu więc wydarzenia premierowe, które niewątpliwie stanowią o wyjątkowości tego festiwalu. Poza koncertami gwiazd organizowane są również spotkania i warsztaty z młodymi muzykami.


Program festiwalu:
06.11.2011, godz. 19:00
Sonny Rollins

12.11.2011, godz. 18:00
Fred Hersch Trio / Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej

13.11.2011, godz. 18:00
Bobo Stenson & Jon Fält

18.11.2011, godz. 16:00
Warsztaty Mistrzowskie Dave’a Liebmana

19.11.2011, godz. 18:00
Dave Liebman & Richie Beirach

20.11.2011, godz. 18:00
JazzPlaysEurope Laboratory 3

26.11.2011, godz. 20:30
24h run: What’s in the fridge?

27.11.2011, godz. 20:45
Uri Caine / Ben Perowsky / Lutosławski Quartet – PREMIERA