SOMI i jej nowa płyta The Lagos Music Salon

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat promocyjne

Środek lata przyniósł światową premierę albumu amerykańskiej wokalistki SOMI. Inspiracją do powstania krążka była osiemnastomiesięczna podróż do rodzinnej Afryki. Gośćmi specjalnymi albumu The Lagos Music Salon są - bodaj największa żyjąca dama muzyki afrykańskiej – Angelique Kidjo oraz amerykański raper Common.

SOMI urodziła się w Illinois, jako dziecko afrykańskich emigrantów z Rwandy i Ugandy, a muzyka jaką wykonuje od zawsze oscyluje na pograniczu jazzu i tradycyjnej muzyki afrykańskiej. Amerykańscy krytycy często porównują ją do Miriam Makeby. Magazyn JazzTimes szczególnie zwraca uwagę na podobieństwo jej występów do tych  Niny Simone czy Dianne Reeves. Jednak swoimi dokonaniami artystka systematycznie kwestionuje potrzebę porównań do innych wokalistek. 

Pod koniec 2011 roku SOMI zdecydowała się na przeprowadzkę z Nowego Jorku  do Lagosu, by tam odkrywać inspiracje muzyczne, których efekt usłyszymy na The Lagos Music Salon, wydanym właśnie przez Sony Music/Okeh. Najnowsza płyta jest jej debiutem dla tej wytwórni. Wcześniej nagrała trzy albumy, spośród których najbardziej znanym i cieszącym się uznaniem krytyki jest krążek studyjny If The Rains Come First (ObliqSound).

Na płycie usłyszymy nie tylko nagrania w języku angielskim, ale również w wielu językach afrykańskich. Album obejmuje szerokie spektrum stylów muzycznych, łącząc elementy jazzu, soulu, popu i oczywiście tradycyjnych brzmień Czarnego Lądu. Wokalistka śpiewa o tym, co przeżyła w Lagosie, a zgromadzone nagrania są jej muzycznym dziennikiem podróży do Afryki. Niektóre utwory charakteryzuje szybki groove typowy dla afro-popu, jak choćby w przypadku inspirowanego muzyką Fela Kuti „ Lady Revisited” wykonanego z Angelique Kidjo czy „When Rivers Cry” z udziałem rapera Commona.

Wsród wykonawców, z którymi do tej pory występowała SOMI są między innymi Mos Def, Baaba Maal, John Legend, Billy Childs, Paul Simon, Danilo Perez, Idan Raichel, Jennifer Hudson i wielu innych. Jako zdobywczyni The Doris Duke Foundation's French-American Jazz Exchange Composers’ Grant SOMI rozpoczęła eksplorować afrykański I arabski jazz u boku uznanego trębacza i kompozytora Ibrahima Maloufa, badając rolę kobiecego głosu  w czasie protestów Arabskiej Wiosny. Wyniki ich wspólnych badań w postaci muzycznego projektu zostały niedawno zaprezentowane w czasie Mary Lou Williams Jazz Festival  w Waszyngtonie.