Sokratis Sinopoulos – Metamodal

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Pamiętacie Sokratisa Sinopoulosa? Tak tego dżentelmena grającego na pradawnym instrumencie lyra? Pewnie tak, a jakuz na pewno kojarzą go miłośnicy Charlesa Lloyda, z którym muzyk wystąpił na cudownym koncercie w Atenach, podczas którego Lloydowi towarzyszyła także legenda pieni greckiej Maria Farantouri. Z pewnością wpadł w oko i ucho wszystkim rozmiłowanym w talencie Eleni Karaindrou, z którą nagrał trzy albumy The Weeping Meadow, Elegy of the Uprooting, Medea.

Teraz wraz z albumem Metamodal, Sinopoulos ponownie pojawia się w barwach ECM jako lider własnej formacji, kwartetu, gdzie obok niego usłyszeć mmożemy pianistę Yanna Keerima, kontranasistę Dimitrisa Tsekourasa oraz perkusistę Dimitris Emmanuel. Sesję zrealizowaną w Sierra Studio w Atenach, produkował Manfred Eicher, który jak twierdzi sam Sinopulos pozostawił artystom pełną swobodę a sam lider zachęcał muzyków słowami „szczególnie w solach, jeśli poczujecie, że chcecie iść w stronę jazzu, folku czy klasyki to nie unikajcie tego.”

No i nie unikali, a efekty tego nieunikania mamy na płycie „Metamodal” zagranej przez jednego wielkiego znawcę muzyki bizantyjskiej grającego w towarzystwie swoich sprawdzonych w muzycznych bojach przyjaciołach.

Tagi: