Slowdown Day w Cudzie nad Wisłą

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
J. Jaworska

W niedzielę 27 maja nadwiślańską scenę Cudu nad Wisłą opanują muzycy Slowdown Records – niezależnego wydawnictwa płytowego oraz agencji artystycznej, które tworzy grupa ludzi promujących twórczość własną i przyjaciół. Podczas cyklu Jazz nad Wisłą zaprezentują się: Trifonidis Solo, Kamil Szuszkiewicz, Osaca Vacuum i Tricphonix Orchestra.

Trifonidis Downtown Solo „ Inside-Outside ”

Maciej Trifonidis - kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny, realizator dźwięku. Muzyka Trifonidisa jest różnorodna, kompozytor niczym podróżnik wędruje po świecie dźwięków, zachowując jednocześnie swój indywidualny styl i język muzyczny. Komponuje na duże orkiestrowe składy, comba, kameralne tria, duety... Jego muzykę charakteryzuje niezwykła energia, zabawa fakturą i formą. Obok wyrafinowanych jazzowych tematów w kompozycjach Trifonidisa usłyszymy odważne sonorystyczne eksperymenty i dzikie free jazzowe improwizacje, symfoniczno - filmowe nastroje. W wielowątkowych utworach odnajdziemy wpływy muzyki jazzowej, współczesnej i etnicznej. W swojej muzyce twórca ten łączy brzmienia akustyczne z elektroniką, oscylując między improwizacją a precyzyjnym zapisem utworów. Działalność kompozytorska to jedna z trzech głównych dróg artysty. Trifonidis jako multiinstrumentalista udziela się i tworzy wiele zespołów sceny jazzowej, world music i muzyki improwizowanej. A jako producent i realizator dźwięku i wydawca (slowdown records) tworzy i nagrywa muzykę we własnym studio (Trifonidis Studio).

Kamil Szuszkiewicz Solo

Kamil Szuszkiewicz to wszechstronny warszawski muzyk. Wśród artystów, z którymi współpracował, znaleźli się m.in.: Adama Kamissoko, Władysław Jagiełło, Arturas Bumsteinas, Tadeusz Sudnik, Ziv Ravitz, Iza Kowalewska, Rafał Sarnecki, Wolfram, Baaba, Piotr Bejnar i wielu innych. Członek efemerycznego kolektywu improwizatorskiego KAPACITRON (Wojtek Traczyk, Wojtek Sobura, Hubert Zemler), gra w zespole Marcina Maseckiego PROFESJONALIZM . TRIFONIDIS FREE ORCHESTRA i innych.

 

Osaka Vacuum: Ray Dickaty - tenor sax, Mikołaj Pałosz- cello, Paweł Szpura - drums

Osaka Vacuum to projekt Raya Dickaty i Mikołaja Pałosza w założeniu badający metody 'instant composing' i swobodnej muzyki improwizowanej. Mając za sobą kilka występów w duecie Ray i Mikołaj zaprosili do współpracy Pawła Szpurę i stworzyli trio. Po kilku próbach i koncertach postanowili nagrać materiał w studio Maćka Cieślaka czując, że będzie on odpowiednim realizatorem dla rodzaju muzyki jaką chcą nagrać. Sesja została zarejestrowana bezpośrednio na taśmy analogowe dające ten rodzaj głębi i ciepła jakiego brakuje we wpółczesnych nagraniach cyfrowych. W zamyśle muzyków było też uchwycenie aury jaka towarzyszy nagraniom z lat 60tych z wytwórni ESP. Rezultaty niech mówią same za siebie, gdy trio odkrywa klimaty rozpięte pomiędzy intensywnością "Way Ahead" a kojącą abstrakcją "Mystery". Utwór otwierający płytę słusznie nazwany "Emerging View" jest jak podążanie za odległym horyzontem; rozpoczynając się prostymi zdaniami na bębnach, do których stopniowo dołączają saksofon i wiolonczela rozwija się wraz z wyłaniającym się widokiem aby zakończyć się w burzy barw i głębinach tonalności. Wszystkie instrumenty współgrając intuitywnie, a w szczególności połączenie saksofonu i wiolonczeli, które miejscami trudno odróżnić, łączą się w jeden nieustannie podtrzymywane przez zapamiętałą i precyzyjną grę Pawła Szpury. Nie jest to płyta z tematami i solistami. Wszelkie przebłyski pojawiających się refrenów są wynikiem zjednoczonej gry wszystkich muzyków, z których każdy ma równe prawa. Takie było założenie przed wejściem do studia gdyż muzycy nie chcieli płyty na wiodący tenor z towarzyszeniem sekcji. Tak było i tak pozostanie demokratycznym wyrazem woli.

Tricphonix Orchestra to jedenastoosobowa free-funk-punk orkiestra pod dowództwem Macieja Trifonidisa. Energetyczna dawka mocnego uderzenia i pozytywnej energii. Pięć saksofonów, puzon, trąbka, tuba, conga, bas i bębny. Mówi się o nich Funkowa Godzilla, gdyż równają z ziemią wszystko, co napotkają. Zespół ma na koncie dwie płyty Tricphonix(2007 Slowdown) Tricphonix Street Band (2010 Slowdown)

Skład TRICPHONIX  ORCHESTRA tworzą: Maciej Trifonidis - alt, sopran sax, Kacper Szroeder - trąbka, Tomek Stawiecki - klarnet, Daniel Polkowski - tenor sax, Marek Maciejewski – tenor sax, Bartosz Smoragiewicz – baryton sax, Robert Żelazko – puzon, Piotr Janiec – tuba, Jarek Kulik - conga, percussion, Jacek Szafraniec – bass, Marcin Banasiak –drums.

27.05.2012

Jazz nad Wisłą, godz. 17:00

Wstęp: 10zł