Sing Sing Penelope malują na żywo

Autor: 
Redakcja

Sing Sing Penelope namalują na żywo dźwięki do powstającego obrazu ściennego malarza Stanisława Stasiulewicza. Mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli stać się uczestnikami tego wydarzenia w sobotę 13 lipca o godz. 20.00 w Amfiteatrze Wyspy Młyńskiej. Ideą projektu jest pokazanie procesu twórczego i wzajemnych inspiracji. Przenikać się będą wizje plastyczne i muzyczne.

 

Wszystko odbywać się będzie na oczach widzów po zmroku przy sztucznym świetle reflektorów. Całość zostanie zarejestrowana, a z otrzymanego materiału powstanie reportaż filmowy. Projekt w lecie ma cztery odsłony.

 

MUZYKA: Sing Sing Penelope

PLASTYKA: Stanisław Stasiulewicz

ARCHIWIZACJA: Dariusz Gackowski, Jakub Szymczak


 

13.07.2013 (sobota) godz. 20.00

Wyspa Młyńska / Amfiteatr / Bydgoszcz

Wstęp Wolny


 

Sing Sing Penelope

Zespół założony został w 2001 roku w Bydgoszczy przez muzyków z przeszłością jazzową, rockową, klasyczną, związanych wcześniej z jazz-rockowym zespołem Jaskinia oraz klubem MÓZG. Formację do życia powołali – Daniel Mackiewicz (electric piano), Patryk Węcławek (bas), Rafał Gorzycki (perkusja) oraz Tomasz Glazik (tenor & baritone safes).

W 2003 roku do zespołu dołączył trębacz Wojciech Jachna (grający wtedy w grupach „Mordy” i „Dubska”). W 2005 roku wydali debiutancką płytę pt. „Sing Sing Penelope”, która została dobrze przyjęta przez polską publiczność. Kolejne płyty „Music For Umbellas” (2006) oraz „We Remember Krzesełko” (2008), zyskały świetne recenzje w prasie muzycznej i usytuowały stylistycznie bydgoską formację obok zespołów Pink Freud czy Robotobibok. Styl zespołu można śmiało określić jako nawiązanie do wczesnego okresu jazz-rocka z przełomu lat 60/70, jednak z dużym naciskiem na emocjonalność przekazu.W 2008 roku zespół nawiązał współpracę z legendarnym free jazzowym trębaczem Andrzejem Przybielskim. Efektem tego spotkania jest płyta „Stirli People – Live In Jazzga”, która zdobyła bardzo duże uznanie w kręgach muzyki improwizowanej. Ostatnie lata pracy to polsko-norweski projekt „Electrogride”, w ramach którego zespół nawiązał współpracę z norweskim gwiazdorem Dj-em Strangefruitem, wcześniej współpracującym z Bugge’m Wesseltoftem, czy Nilsem Peterem Molvaerem. Tak powstał album: „Elecrogirde” (darmowy w ogólnopolskiej dystrybucji). Od 2007 roku współpracuje z zespołem (grającym na najnowszej płycie już jako pełnoprawny członek zespołu) alcista i sopranista Aleksander Kamiński.

Najnowszy krążek: „This Is The Music, vol 1” to podsumowanie 10 lat istnienia zespołu i doświadczeń zebranych w tym czasie. Płyta zawiera materiał komponowany na przestrzeni kilku lat i obejmujący zarówno odniesienia do improwizowanych form muzycznych charakterystycznych dla współpracy z Andrzejem Przybielskim, jak i form przygotowanych, wzbogaconych o nowe brzmienia.

Te nowe brzmienia do grupy wnieśli występujący gościnnie: DJ Strangefruit oraz Sebastian Gruchot – bydgoski skrzypek jazzowy i klasyczny, który wyemigrował do Norwegii przed laty a współpracujący już wcześniej z SSP na płytach „Music for Umbrella” oraz „We Remember Krzesełko”. Zespół koncertował wielokrotnie poza granicami kraju – w Niemczech, Anglii, Szkocji, Portugalii, Norwegii, Austrii, Belgii oraz Czechach, Słowacji Ukrainie i na Węgrzech. Przygotował także muzykę do kilku filmów niemych, które prezentował na festiwalach kina niemego. SSP bywało wyróżniane przez polskie i europejskie media a zliczane jest obecnie do nowej gwardii polskiego jazzu.

Stanisław Stasiulewicz

Ur. w 1955 roku,absolwent krakowskiej ASP (dypolom 1983) związany z bydgoskim środowiskiem od 1985 roku. Brał udział w powstawaniu bydgoskiej sceny undergroundu w latach 90-tych ubiegłego stulecia (Trytony, Galeria Kantorek,FRSG Mózg).Współtwórca Szkoły Bydgoskiej. W 1994 stypendysta Fundacji Pollock-Krasner w Nowym Jorku. Ma w dorobku szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych. Zajmuje się głównie malarstwem, które powstaje na bazie improwizacji, analogicznie do postawy muzyków jazzowych. Zrealizował cykl prac w 2003 pt. "Obrazy Jass-ne" oraz dużą kompozycję z okazji 5th Mózg Festiwal w 2009 roku, która była eksponowana na budynku Muzeum Okręgowego na ul. Gdańskiej.