Siódma edycja Cross Culture startuje w niedzielę 25 września!

Autor: 
Redakcja

 

Za trzy dni, 25 września rozpocznie się siódma edycja warszawskiego festiwalu Skrzyżowanie Kultur.  Na deskach Sali Kongresowej PKiN tego dnia wystąpi jako główna gwiazda Femi Kuti.

Jedni nazywają go „żywiołem  z Nigerii” inni podziwiają za to w jak twórczy sposób wyzwolił się spod wpływu ojca jednocześnie kontynuując jego dzieło, a ten to nie kto inny jak rewolucjonista i ojciec afrobeatu Fela Kuti. Femi jest dwukrotnie nominowanym do nagrody Grammy saksofonistą, który w Warszawie wystąpi ze swoim zespołem Positive Force założonym w latach 80.

Koncert Nigeryjczyka poprzedzi wstęp jedynej przedstawicielki Polski podczas tegorocznej edycji festiwalu - Urszuli Dudziak. Kim jest Urszula Dudziak nikomu zapewne przypominać nie potrzeba. Wspomnieć natomiast trzeba, że zaprezentuje premierowy wielokulturowy projekt, przygotowany specjalnie na festiwal Skrzyżowanie Kultur. W latach siedemdziesiątych wraz z Michałem Urbaniakiem z ogromnymi sukcesami wykonywali swój oryginalny miks jazzu i etno. Wówczas w warstwie muzyki ludowej aranżowanej przez Michała Urbaniaka i Urszulę Dudziak dominowały głównie motywy polskie. Tym razem, z pomocą odpowiedzialnego za całokształt kompozytorsko-aranżacyjny kierownika muzycznego Jana Smoczyńskiego, jazz zmieszać się ma  z muzyką z różnych zakątków świata. Podczas niedzielnego koncertu Urszula Dudziak wystapi ze swoim Super Bandem w składzie: Łukasz Poprawski - saksofon altowy, Robert Cichy – gitary, Jan Smoczyński - instrumenty klawiszowe, Krzysztof Pacan - gitara basowa, Artur Lipiński - perkusja

Festiwal obfitował będzie nie tylko w wydarzenia muzyczne. Odbywać się będą także warsztaty instrumentalne, w tym także mistrzowskie, jeden z nich  dotyczący bliskowschodnich instrumentów poprowadzi znany z Możdżerowskiego dream teamu ZOhar Fresco oraz  pokazy filmowe z Flamenco, Flamenco Carlosa Saury. Z pełnym programem zapoznać się możecie tutaj! A my tam będziemy i nie zawahamy się o tym uprzejmie donieść!