Shofar - Ha-Huncvot: Muzyczni - Magiczni Chuligani w Galotach zbilżają się do 50 tki ;-)

Autor: 
Redakcja

Z perspektywy 6 lat wiemy, że wydana w 2007 roku pierwsza płyta tria Shofar zapoczątkowała zjawisko, które dziś nazywamy Nową Muzyką Żydowską. Choć wcześniej i to w szerokiej, wielce prestiżowej dystrybucji wydawnictwa Tzadik Records trafiły do nas nagrania Cracow Klezmer Band, jednak to muzyka Rapheala Rogińskiego, Mikołaja Trzaski i Macia Morettiego zaczęła pączkować. Wkrótce pojawiły się kolejne płyty i koncertowe projekty z udziałem muzyków Shofaru. Rogiński prowadził zespół Cukunft, Trzaska kwartet klarnetowy Ircha. Krąg muzyków czerpiących inspiracje z dziedzictwa kultury i tradycji żydowskiej poszerzał się.

Warszawski festiwal Nowa Muzyka Żydowska a także poznański Tzadik Festival czy Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie stały się inkubatorami wielu nowych muzycznych przedsięwzięć i, paradoksalnie, by najciekawszą nową polską muzykę improwizowaną można było usłyszeć najlepiej na festiwalach kultury żydowskiej. A to wszystko w Polsce - kraju, w którym społeczność żydowska, według spisu powszechnego liczy ledwie 1 133 osoby...

Dość jednak historii czy socjologii! Niech zabrzmi muzyka!

Shofar w Warszawie mieliśmy ostatnio okazję usłyszeć podczas koncertu Ohel Warszawa, zorganizowanego w rocznicę likwidacji warszawskiej zamkniętej dzielnicy żydowskiej. Tak pisał o tym koncercie Kajetan Prochyra (http://jazzarium.pl/przeczytaj/relacje/ohel-warszawa-nowa-pamięć-i-nowa-muzyka)

"Przez te 5 lat u każdego z członków zespołu zmieniło się bardzo wiele. Usłyszeliśmy zupełnie inny Shofar - mniej nawiązujący do tradycji jazzu i free, za to garściami czerpiący z muzyki różnych krańców Żydowskiego świata. Wielka w tym z pewnością zasługa Raphaela Rogińskiego, który na gitarze łączył światy bałkańskiego, arabskiego, indyjskiego wschodu z zachodnim wybrzeżem Afryki po bluesowe bezdroża Ameryki Północnej. Jego gra przywoływała jednocześnie nastroje kina Jima Jarmuscha, Wong Kar-Waia i Emira Kusturicy.

Muzyka wirowała - a wraz z nią, coraz żywiej reagowała publiczność. Taniec dźwięków przerywany był kompozycjami bardziej minimalistycznymi, w których mniej tonów, uderzeń, ekspresji - znaczyło jeszcze więcej.

Zdecydowanie warto by Shofar ponownie wyruszył w trasę koncertową, która sfinalizować mogłaby się w studio nagraniowym."

Tak też się stało! Na naszych łamach możemy zaprezentować dziś nowy album tria Rogiński/Trzaska/Moretti, czyli Shofar - "Ha-Huncwot". Album ukaże się wkrótce nakładem oficyny Kilogram Records. Trio zaś wyrusza w trasę koncertową po USA. Ich muzyka zabrzmi praktycznie "from sea to shining sea" od Lincoln Center w Nowym Jorku po Jewish Music Festival w Berkeley (szczegółowo o trasie pisaliśmy tutaj: http://jazzarium.pl/aktualnosci/shofar-w-drodze-rogiński-trzaska-moretti-na-trasie-w-usa)

Słuchajmy więc o czym gra dziś Shofar. Przez tydzień w przedpremierowym odsłuch, tylko na Jazzarium.pl

 

 

Shofar - Ha - Huncvot (1 kg Records 2013) by Jazzariumpl on Mixcloud