Sestetto Internationale – Live In Munich 2019

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Płytowy label Fundacji Słuchaj ukończył w ubiegłym roku 5 lat. „To mały jubileusz, ale dla nas niemała okazja do świętowania - powiedział Maciej Karłowski. Nic z tego nie udałoby się gdyby nie zaufanie muzyków, którzy postanowili powierzyć nam swoją twórczość. W tym roku zamierzamy więc wydać trochę więcej płyt niż bywało to w ubiegłych latach i przygotować dla miłośników muzyki kilka niespodzianek. Zaczynamy od jednej z najświetniejszych grup dzisiejszej sceny muzyki improwizowanej, Sestetto Internazionale dowodzonej przez Harri’ego Sjostroma”.

Sześć brzmień, sześć perspektyw, sześć osobowości. Trzy instrumenty melodyczne i trzy spełniające rytmiczne i harmoniczne role, ale żadne takie kategoryzowanie nie działa w tym przypadku. Tu jedyne co się liczy to słuchanie siebie nawzajem. Tych sześcioro światowej klasy improwizatorów tworzą i poszerzają rzezem brzmieniowe horyzonty, a ich kreacja to nie wielkie granie solo, a wielka improwizacja kolektywu – improwizacja niepokorna, ostra, tworzona z i dla przyjemności, a także pełna życiodajnych sił.

Tak powiedział o muzyce Sestetto Internazionale Ulli Habersetzer z Bayerische Rundfunk. Od czasu pierwszej płyty tej wybornej formacji minęło prawie 5 lat. Teraz czas na drugą odsłonę kreacji bandu, w którym na jednej scenie stanęli saksofoniści sopranowi Harri Sjostrom i Gianni Mimmo, skrzypaczka Alison Blunt, pianista Achim Kaufmann, grający na ćwierćtonowym akordeonie Veli Kujala oraz zasiadający za gramofonami i samplerami Ignaz Schick.

Live in Munih 2019 nagrana została podczas koncertu jaki grupa dała w Offene Ohren w Monachium, w piątkowy wieczór 18 stycznia 2019 roku, a który zarejestrowany został przez Bawarkie Radio. Dzisiaj, rok od tamtej daty, całość zagranej wówczas muzyki ukazuje się na płycie kompaktowej nakładem oficyny wydawniczej Fundacji Słuchaj! Bierzcie i słuchajcie tego wszyscy, to muzyka, której jeszcze nie znacie.

Tagi: