Scout1 - posłuchaj jak zapowiada się nowa płyta Tyondaia Braxtona!

Autor: 
Redakcja

Radość! Tyondai Braxton wydaje nową płytę! Nową, ale po części znaną nam już - dzięki koncertowi na festiwalu Sacrum Profanum przed dwoma laty. Wtedy to, jako jedni z pierwszych mogliśmy usłyszeć projekt Hive. 12 maja usłyszy o nim świat - album ukaże się oto nakładem wydawnictwa Nonesuch Records!

[Hive to ]10-ramienny, pulsujący twór, który zachwyca naturalnością akustycznego, niezwykle dynamicznego i szaleńczo szybkiego brzmienia instrumentów perkusyjnych, połączoną z niezidentyfikowanymi brzmieniami latającymi pomiędzy kablami i kontrolerami muzycznymi elektroników. Mimo przewodniej roli sampli z komputera Braxtona Hive jest w swym charakterze organiczne, plemienne - pisał na naszych łamach o koncercie grupy Tyondaia Braxtona Kajetan Prochyra

Ten trans utkany z kontrastów elektroniki i naturalnego brzmienia perkusjonaliów słychać wyraźnie w zapowiadającym album „Hive1” siglu „Scout1”, który dostępny jest od wczoraj w serwisie Spotify i na youtubie. 

36-letni Tyondai Braxton - syn ikony muzyki improwizowanej Anthony’ego Braxtona - uznawany jest za jednego z najważniejszych muzycznych eksperymentatorów ostatniej dekady. Był leaderem rockowego zespołu Battles, którego debiutancki krążek „Mirrored” został bardzo dobrze przyjęty tak przez krytykę jak i publiczność. W roku 2010 Braxton postanowił poświęcić się wyłącznie własnej muzyce. Jego najważniejszym projektem był właśnie HIVE - kwintet, tworzący na żywo multimedialne dzieło. Istotnym elementem są stoły, na których występują artyści: 

Konstrukcję tę zaprojektował dla muzyka duński artysta Uffe Surland Van Tams na potrzeby programu „Hive”, który swoją premierę miał 21 marca tego roki w nowojorskim Muzeum Gugenheima - opisywał w swej relacji z krakowskiego koncertu Kajetan Prochyra - Sporej wielkości blaty, wsparte na ażurowych, podświetlanych różnymi barwami podestach posłużyły za stanowiska dla piątki muzyków - trójki perkusistów (Yuri Yamashity, Jareda Soldiviero i Johna Ostrowskiego), oraz dwójki operatorów instrumentów elektronicznych (Braxtona i Bena Vidy). Tak zaaranżowana przestrzeń czyniła z każdego z nich solistę - muzycy, ustawienie w rzędzie właściwie tylko w przerwach kolejnych części nawiązywali kontakt wzrokowy - a i to z pewnym wysiłkiem, choćby przez perkusyjny kocioł ustawiony w poprzek środkowej stacji. 

Jednak dla Braxtona to właśnie połączenie jest w tym projekcie kluczowe - mówił Braxton na łamach Guardiana - w muzyce tej tkwi niezwykle ważny aspekt społeczny. 

Do tej muzyki chciało się tańczyć, a jednocześnie wciąż pozostawać w ścisłym kontakcie z tym, co do powiedzenia muzyką ma Braxton - kontynuuje KP - Widać było to wyraźnie w reakcjach zebranych, którzy najpierw każdą część nagradzali brawami by w pewnym momencie, gdy nastała kolejna pauza między segmentami programu, nie tracić czasu na oklaski by jak najszybciej wrócić do tego muzycznego świata.

Albumem „Hive1” Tyondai Braxton zadebiutuje w wydawnictwie Nonesuch - pod którego skrzydłami są tacy giganci amerykańskiej muzyki współczesnej jak Steve Reich, Philip Glass czy John Adams. Jako kompozytor Braxton nie jest bynajmniej debiutantem. Utwory zamawiali u niego już m.in. The Bang on a Can All Stars, Kronos Quartet, Alarm Will Sound czy Brooklyn Rider. Występował także m.in. w towarzystwie Los Angeles Philharmonic, London Sinfonietta, BBC Symphony Orchestra czy New York’s Wordless Music Orchestra.

27 marca artysta rozpocznie 3-dniową rezydencję w Knoxville Museum of Art w ramach festiwalu Big Ears. 

Zapytany na twitterze o to czy ma jakieś rady co do tego jak najlepiej słuchać utworu „Scout1” Tyondai odpowiedział: listen really loud on a nice system alone / black out your windows - co i Wam polecamy!

Tagi: