Satoko Fujii i Krakow Improvisers Orchestra na Krakowskiej Jesieni Jazzowej

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

15 października, w ramach tegorocznej edycji Krakowskije Jesieni Jazzowej, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, w Krakowie, usłyszymy Satoko Fujii i Krakow Improvisers Orchestra. Podczes koncertu usłyszymy jej kompozycję "Satoko Fujii com-impro for large ensemble”. W drugim secie koncertu na czele Krakow Improvisers Orchestra stanie Paulina Owczarek.

Międzynarodową kolaboracją, która czeka nas w ramach Krakowskiej Jesieni Jazzowej w połowie października będzie koncert Krakow Improvisers Orchestra z japońską kompozytorką i pianistką Satoko Fujii.

Fujii to postać, której rola i wartość jest niepodważalna zarówno dla krytyków, jak i słuchaczy: to jedna z najciekawszych postaci w świecie współczesnego jazzu.  „Wirtuozerska improwizatorka, oryginalna w środkach wyrazu kompozytorka”  – napisał o niej John Fordham w brytyjskim „Guardianie”.
Japonka ma w dorobku ponad 50 albumów studyjnych i koncertowych. Pochodząca z Tokio artystka z powodzeniem łączy jazz, muzykę współczesną, avant-rocka i tradycyjną muzykę japońską w świeżą, innowacyjną mieszankę. Trudno autorską twórczość Fujii pomylić z innym kompozytorem.
Od kiedy w 1996 r. ukończyła bostońskie New England Convervatory od Music, Fujii stawała na czele wielu wpływowych ansambli współczesnej muzyki improwizowanej. Jako trio występowała z kontrabasistą Markiem Dresserem i perkusistą Jimem Blackiem. Ich wspólne nagrania konsekwentnie trafiały do recenzenckich zestawień najlepszych płyt roku. W 2001 r. pojawiła się w avant-rockowym kwartecie, w którym towarzyszyli jej Takeharu Hayakawa, Tatsuya Youshida i Natsuki Tamura. Z Tamurą tworzą zresztą parę nie tylko w muzyce, ale i w życiu. Jest też członkinią Larry Ochs’ Sax & Drumming Core.

Fujii jest też jedną z najbardziej uznanych na świecie kompozytorek piszących dla dużych jazzowych ansambli. Właśnie w tej roli wystąpi przed krakowską publicznością 15 października w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Utwór „Satoko Fujii com-impro for large ensemble” japońska kompozytorka i pianistka przygotowała specjalnie dla Krakow Improvisers Orchestra. Będzie to trzyczęściowa suita: Com-impro 1, Peace oraz Com-impro 2. Pierwsza i ostatnia część będą improwizacją ustrukturyzowaną.

W drugim secie koncertu Krakowską Orkiestrą Improwizatorów dyrygować będzie Paulina Owczarek. – Improwizacja jest dla mnie najbardziej swobodnym i twórczym podejściem do działań z dźwiękiem. Myślę, że cała orkiestra podziela ten pogląd. Dlatego nigdy nie przygotowuję sobie dyrygowania przed koncertem – opowiada krakowska saksofonistka i kompozytorka.

Krakow Improvisers Orchestra to grupa, a zarazem muzyczna przestrzeń współpracy między muzykami improwizującymi z wielu środowisk. Są to muzycy akademiccy i nie związani z uczelniami, specjalizujący się w muzyce freejazzowej, jak i eksperymentalnej. Łączy ich wolna improwizacja. Razem wykonują improwizacje dyrygowane i partytury graficzne.

CO? – Krakowska Jesień Jazzowa 2017: Satoko Fujii Com-Impro For Large Ensemble
KTO? – Satoko Fujii, Paulina Owczarek, Tomek Chołoniewski, Brianne Curran, Malwina Kołodziejczyk, Wiktor Krzak, Sebastian Mac, Adam Nyk, Ernest Ogórek, Adam Stodolski, Aleksander Wnuk, Patryk Zakrocki
GDZIE? – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków
KIEDY? – 15/10/2017, 20:00
BILETY? – 15 pln / 20 pln (ulgowy)

 

Tagi: