Saagara na koncertach w Polsce

Autor: 
Redakcja

Wielka to radość dla miłośników muzyki Wacława Zimpla! Od dawna wiemy, że sporo miejsca w głowie i sercu naszego znakomitego improwizatora zajmuje muzyka Indii. I oto wreszcie jego karnatycki zespół Saagara będziemy możgli usłyszeć na żywo w nieco bliższej okolicy niż Bangalore!

Saagara to czterech uznanych wirtuozów i dwa muzyczne światy, które spotykają się na jednej scenie: staroindyjska muzyka karnatycka, charakteryzująca się niezwykle wysublimowanym systemem rytmicznym i melodycznym łączy się z muzyczną tradycją Europy.

W repertuarze zespołu odnajdziemy zarówno utwory karnatyckie, jak i oryginalne kompozycje muzyków. Podstawę ich budowy stanowią taale, czyli tradycyjne hinduskie schematy rytmiczne, zestawione z zachodnią melodyką, przemieszaną z systemem rag – skal indyjskich.

Zespół tworzą klarnecista i improwizator Wacław Zimpel, grający na tavil i instrumentach perkusyjnych K Raja, Ghatam Giridhar Udupa (ghatam, konnakol, morsing) i Bharghava Halambi (mridangam, khanjira, konnakol). Indyjscy przyjaciele polskiego klarneciści to jedni z najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia w swoim kraju. W swojej karierze koncertowali w największych salach koncertowych świata, jak Carnegie Hall czy opera w Sydney.

Saagarę usłyszeć będzie można na sześciu koncertach w Polsce.
Trasa zespołu rozpocznie się 25 lutego warsztatami w Sejnach, wraz z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego.
Oto szczegółowy plan trasy:


25-28 lutego: Sejny - warsztaty

28 lutego: Sejny koncert - Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa, g. 19:00

1 marca: Gdansk - Klub Ża, g. 20:00

7 marca: Kraków - Alchemia, g. 20:00

9 marca: Warszawa,  - Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutoslawskiego, g. 19:00

11 marca: Wroclaw - Filharmonia Wrocławska, g. 20:00

13 marca: Poznań - CK ZAMEK, g. 20:00

Tagi: