Słynny kolekcjonerski rarytas "Dogon A.D" Juliusa Hemphilla trafia wreszcie na CD!

Autor: 
Redakcja

 

Kto pamięta dziś takiego artystę jak Julius Hemphill? Są tacy na pewno! Rzecież to on właśnie współtworzył przed wieloma laty słynny The World Saxophone Quartet, a potem tę kwartetową ideę saksofonową rozwinął do sextetu, czego dowody mamy na ogromnie cenionych płytach nagranych dla słynnej Black Saint Records! 

Ale nie tylko takie aktywności podejmował podczas swojego przedwcześnie zakończonego życia. Prowadził także własne zespoły w bardziej tradycyjnych składach. Jeden z takich zespołów w 1972r. nagrał dla firmy Freedom Jazz, pytę „Dogon A.D” - z pewnością jedną z najważniejszych płyt awangardy jazzowej tamtych lat. Album jednak dostępny był przez dekady wyłącznie w wydaniach winylowych, a że nie miał wielu tłoczeń toteż i prędko stał się rarytasem, za który kolekcjonerzy i kazali sobie słono płacić, i gotowi byli takie kwoty kłaść na stół, aby płytę zdobyć! Teraz udrękom nieposiadania „Dogon A. D.” przyszedł koniec! Nakładem firmy International Phonograph, tej samej, która wydała nie tak dawno recenzowaną przez nas „Intents & Purposes” Billa Dixona, album wreszcie ma swoją kompaktową edycję.

 

Trzeba jednak spieszyć się bo nakład jest limitowany i nie ma po co chodzić po polskich sklepach płytowych, bo prawdopodobieństwo spotkania jej tam jest bardzo małe! Internet jednak będzie w tej kwestii ratunkiem, podobnie zresztą jak i w przypadku „Live at Kassiopeia” będącej jak dotąd nigdy nie publikowaną sesją koncertową rzeczonego Juliusa Hemphilla z wielkim mistrzem kontrabasu Peterem Kowaldem!

Za tę publikację z kolei odpowiedzialna jest litewska oficyna wydawnicza, o znamiennej nazwie No Bussines Recrds”. Obydwie te pozycje już są w drodze do nas, tak więc i z recenzjami i z prezentacją niektórych ich fragmentów będzie można zapoznać się na naszych stronach już wkrótce!