Rusza warszawska odsłona 14. MÓZG Festivalu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

23 listopada, w warszawskim CSW, od perfomancu Krzysztofa Gruse i Sławka Janickiego rozpocznie się warszawska odsłona 14. MÓZG Festival. W kolejnej części wieczoru odbędą się koncerty Sightings, Gąsiorek & Osgood oraz Keszler & Becker. Tego samego dnia, w klubie DZiK, czeka nas wieczór pod hasłem Pointless Geometry Showcase.

Sławek Janicki, pomysłodawca i główny zarządzający Mózg Festival, a także kontrabasista i improwizator. Zaprosił malarza, poetę i wieloletniego kolegę, Krzysztofa Gruse, będącego od niemalże 30 lat źródłem twórczej inspiracji nie tylko dla Janickiego, ale też dla sporej grupy artystów związanych z Mózgiem do współtworzenia tegorocznej edycji Mózg Festival, która odbędzie się pod hasłem „Duchowość jest powszechna”.

SIGHTINGS

Czwórka muzyków, którzy współpracowali ze sobą w innych projektach po raz pierwszy wystąpi jako kwartet. To, co ich łączy to poetyckie współdzielenie czasu i przestrzeni, w miejscu, w którym dźwięki, światło i ruch mogą rozwijać się indywidualnie prowadzone jedynie przez wytężone słuchanie. Li-Ping Ting (taniec) to artystka interdyscyplinarna urodzona na Tajwanie. Jej twórczość to proces wymiany z mieszkańcami, sposób na radzenie sobie z zagadnieniami takimi jak związki międzyludzkie oraz kwestionowanie ciała i przemian umysłu. Michel Doneda (saksofon sopranowy) rozwinął jeden z najbardziej rozległych języków ekspresji muzycznej w gatunku swobodnej improwizacji. Jego muzyka pozwala nam zrozumieć jego wnętrze. David Chiesa (kontrabas) jest aktywny na międzynarodowej scenie muzyki improwizowanej od 1997 roku. Jego twórczość improwizatorska to intymna relacja z innymi działaniami artystycznymi takimi jak taniec, poezja, kino eksperymentalne czy światła, sztuki wizualne i teatr. Samouk Christophe Cardoen (światła) tworzy maszyny i instalacje w różnych miejscach: teatrach, squatach, galeriach, muzeach, szkołach, opuszczonych miejscach, ogrodach, piwnicach, na ulicach, na festiwalach, pod drzewem i w swoim studio.

Szymon Gąsiorek & Kresten Osgood 

Dwójka perkusistów-multiinstrumentalistów, kompozytorów, liderów i organizatorów łączy siły w wybuchowym duecie. Kresten Osgood to duńska legenda. Od ponad dwudziestu lat jednoczy sceny free, jazzu, popu, rocka, muzyki elektronicznej czy hip-hopu. Niezmiennie zaskakuje każdym występem i jest wśród głównych postaci inspirujących młodsze pokolenia improwizatorów i muzyków poszukujących. Szymon Gąsiorek to polski perkusista, kompozytor i improwizator zamieszkały w Kopenhadze, aktywny w wielu kontekstach. Jest absolwentem Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze. Jest współzałożycielem niezależnego wydawnictwa Love &amo; Beauty Music. Organizuje podziemne festiwale i serie wydarzeń takie jak Dźwięko Działka czy ‚__is happening’.

Eli Keszler & Rashad Becker

Twórczość Eli Keszlera, perkusisty i kompozytora działającego w Nowym Jorku, opiera się na przestrzeniach. Artysta nieprzerwanie zmaga się z interakcją pomiędzy dźwiękiem i otoczeniem przekształcając podczas swoich występów, na nagraniach oraz w instalacjach fizyczne i wirtualne przestrzenie. Poza występami w ramach instalacji, które tworzy, często koncertuje solo lub współpracuje z takimi artystami jak Ashley Paul, C. Spencer Yeh, Loren Connors czy Islandzka Orkiestra Symfoniczna. Wydawał w takich wytwórniach jak berliński PAN, Burlington, NNA Tapes z Vermontu oraz w swojej własnej REL records. Gra Keszlera jest bardzo obrazowa, a jego utwory ukazują rozległy dynamizm uczuciowy jak np. gamelan w połączeniu z plemiennym brzmieniem toma czy “odgłosy domu”, które można usłyszeć leżąc w łóżku. Keszler czerpie inspiracje prawie z wszystkiego, co go otacza – rysunków, budynków, innych perkusistów, kamieni, maszyn.

Rashad Becker jest kompozytorem i muzykiem rezydującym w Berlinie. Jego kompozycje to wielopoziomowe narracje zamieszkałe przez zespoły sinicznych jednostek, niektóre z nich są próżne, inne nieśmiałe, niektóre agitują, a inne są gotowe się poddać. Często pojawia się tragikomiczny akcent, jak np. kreskówkowa wersja czegoś, co mogłoby być rekwiem ze snu (lub równie dobrze tańcem płodności z innego wymiaru). Jego najnowsza twórczość obejmuje cykl „Traditional Music Of Notional Species” wydane w dwóch częściach oraz wieloczęściowe dzieło pt. „Based On A True Story”, które czerpie partytury ze zdarzeń z historii w tym kontekście w formie „sonicznej inscenizacji”. Rashad głównie działa jako artysta solowy jednak współpracuje na stałe z takimi artystami jak Eli Keszler, Moritz von Oswald oraz jest członkiem formacji Moleglove.

CO? – 14. MÓZG Festival: Gruse & Janicki / Sightings / Gąsiorek & Osgood / Keszler & Becker / Geometry Showcase
KTO? – Krzysztof Gruse, Sławek Janicki / Sightings: Li-Ping Ting, Michel Doneda, David Chiesa, Samouk Christophe Cardoen, / Kresten Osgood, Szymon Pimpon Gąsiorek / Eli Keszler, Rashad Becker / Pointless Geometry Showcase: MTV Modulartelevision, Muka, Menura, Maciej Maciągowski, FOQL & Vj Copy Corpo
GDZIE? – CSW / Klub DZiK, Warszawa
KIEDY? – 23/11/2018, 20:00

Tagi: