Rusza Seifert Competition Tour

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Młodzi skrzypkowie jazzowi z różnych stron świata, a wraz z nimi niemieccy muzycy młodego pokolenia. 30-go września w klubie Romanfabrik we Frankfurcie startuje projekt Seifert Competition Tour promujący laureatów Seifert Competition 2014.

„Był geniuszem. Miał taką samą zdolność wydobywania najlepszych cech z towarzyszących mu muzyków jak Miles Davis. Kiedy pojawiał się na scenie zespół zmieniał się i każdy z muzyków grał wspaniale, jakby czuł że ktoś wielki jest na scenie, jakby sam Bóg tam był – podkreśla Glen Moore, kontrabasista i współzałożyciel słynnej grupy Oregon. Tomasz Stańko mówi zaś o nim „narodowy skarb”.
Fundacja im. Zbigniewa Seiferta od wielu już lat konsekwentnie realizuje misję promocji muzyki jazzowej w Polsce i na świecie, propagując jednocześnie niezwykłą twórczość swego patrona, wizjonera jazzowych skrzypiec i jednego z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych – Zbigniewa Seiferta.
W 2014 r. Fundacja zorganizowała międzynarodowy konkurs dedykowany skrzypkom jazzowym – Seifert Competition (www.seifertcompetition.com). Projekt zakończył się spektakularnym sukcesem, entuzjastycznie relacjonowanym przez media polskie i zagraniczne. Do konkursu zgłosiło się 63 skrzypków z 17 krajów, w jury zasiedli zaś giganci światowego jazzu: słynny nowojorski skrzypek Mark Feldman, współzałożyciel i kontrabasista legendarnego zespołu Oregon Glen Moore oraz perkusista z zespołów Tomasza Stańki i Zbigniewa Seiferta - Janusz Stefański.

Laureatów i uczestników tego właśnie niezwykłego jazzowego wydarzenia Fundacja im. Zbigniewa Seiferta promować będzie podczas zagranicznych koncertów. Projekt SEIFERT COMPETITION TOUR rozpocznie się już 30 września od koncertu we Frankfurcie. Na scenie klubu Romanfabrik zagrają wspaniali młodzi muzycy: Bartosz Dworak (PL), Dawid Lubowicz (PL), Łukasz Górewicz (PL) i Klemens Bittmann (Austria). Skrzypkom towarzyszyć będzie znakomita niemiecka sekcja Martin Standke Trio w składzie: Yuriy Sych (piano, synthesizers), Tim Roth (bass, sound effects), Martin Standke (drums, samples, percussion).
Dwa dni później (2 października) ci sami artyści wystąpią przed publicznością Cascadas Bar w Hamburgu, by ponownie zaprezentować utwory własne i wspaniałe kompozycje Seiferta.
Na początku przyszłego roku laureatów Seifert Competition podziwiać będą uczestnicy jednej z największych imprez wiolinistycznych na świecie - Barcelona Fiddle Congress, a następnie publiczność Jazzkaar Festival w Tallinie oraz Voll-Damm Festival Internacional de Jazz de Barcelona.

Tagi: