Rusza Enter Enea Festival 2016

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

24-go maja, w Poznaniu nad Jeziorem Strzeszyńskim startuje Enter Enea Festival 2016. Jako pierwszy na scenie pojawi się Jakub Płużek Quartet. Kolejny występ wieczoru to trio Leszek Możdżer, Dieter Ilg i Eric Allen. Pierwszy dzień festiwalu zakończy Zohar Fresco Quartet.

Jakub Płużek Quartet - Kwartet, w którym obok pianisty grają Maksymilian Mucha na basie, Mateusz Pospieszalski na saksofonie i Dawid Fortuna na perkusji pierwszą płytę zatytuowaną First Album wydał w 2014 roku. Płyta została znakomicie przyjęta przez krytyków i fanów. Jak twierdzą artyści, muzyka, grana przez zespół jest wynikiem długotrwałego nasiąkania i czerpania wiedzy i uczuć z wibracji wszechświata, które udało im się napotkać na swych drogach. Zespół inspiruje się muzyką starodawną jak i nowoczesną, ludową, klasyczną, awangardową a nawet i psychotrancem, wykonuje głównie kompozycje lidera.

Do nowego repertuaru, Możdżer zaprosił muzyków, którzy uzupełniają go w poszukiwaniach jazzowych korzeni: niemieckiego basistę Dietera Ilga i amerykańskiego perkusistę – Erica Allena. Projekt, przygotowywany specjalnie na Enter, jest wyrazem potrzeby powrotu do tradycji jazzowej. Nowy repertuar odbiega nieco od dotychczasowej twórczości pianisty i kompozytora i stanowi nawiązanie do języka jazzu środka. Charakterystyka gry Ilga na kontrabasie to symbioza liryczności i wyrazistości. To połączenie zdecydowanie wyróżnia go na światowych scenach, na których grał m.in. obok znanych polskiej publiczności Nguyena Lê czy Nilsa Landgrena. Eric Allen, choć dziś mieszka w Polsce, swoją karierę przez lata rozwijał w Bostonie gdzie współtworzył Illinois Jacquet Quintet z wraz wielkim innowatorem basu Slamem Stewartem. Spotkanie trzech muzyków na scenie w zupełnie nowym repertuarze autorstwa Leszka Możdżera będzie tegoroczną premierą Enter Enea Festival.

Dobrze znany polskiej i enterowej publiczności Zohar Fresco rodził się w Izraelu w rodzinie o tureckich korzeniach. Grę na instrumentach perkusyjnych rozpoczął już w wieku sześciu lat. Jako nastolatek głęboko zainteresował się tradycyjnymi arabskimi instrumentami, jak bębny ramowe i tamburyna. Z czasem, wraz z własnym rozwojem oraz dzięki charakterystycznemu stylowi gry, stał się on perkusistą znanym nie tylko w swoim rodzinnym kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Brał udział w nagraniach ścieżki dźwiękowej do takich filmów jak Kikar Hahalomot, Piąty element czy Kraina Szczęścia. 

CO? – Enter Enea Festival: Jakub Płużek Quartet / Leszek Możdżer / Dieter Ilg / Eric Allen / Zohar Fresco Quartet
KTO? –  Jakub Płużek Quartet: Jakub Płużek, Maksymilian Mucha, Mateusz Pospieszalski, Dawid Fortuna  / Leszek Możdżer, Dieter Ilg, Eric Allen / Zohar Fresco Quartet: Zohar Fresco, Tomer Bar, Stratis Paradelis, Mark Moshayev
GDZIE? – Poznań nad Jeziorem Strzeszyńskim
KIEDY? – 24/05/2016, 19:00
BILETY? – 120 zł - jeden dzień / 180 zł - dwa dni

Tagi: