Rusza drugi etap “Live” 25th Anniversary Tour 2019 tria Marcina Wasilewskiego

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

15 czerwca Marcin Wasilewski, Sławek Kurkiewicz i Michał Miskiewicz, razem tworzący Marcin Wasilewski Trio, rozpoczęli drugą część jubileuszowej trasy koncertowej z okazji 25 – lecia współpracy artystycznej. Zagrają prawie 40 koncertów w salach koncertowych na festiwalach w Polsce i Europie.

Pierwszy etap trasy koncertowej Marcin Wasilewski Trio “Live” 25th Anniversary Tour 2019 miał miejsce w Japonii i Korei już styczniu, zaś drugą rozpoczną koncertami na letnich festiwalach, począwszy od najbliższej soboty - na Midsummer Festival w Cork  (15.06), aby tydzień później muzycy pojawili się na prestiżowym Jazz Baltica Festival (22.06), w lipcu odwiedzą Ancona Jazz Festival (18.07), a w sierpniu zagrają w Łodzi (22.08), a następnie w Niemczech: Wilhelmshaven (31.08) i Lüneburgu (03.09). Większość koncertów planownaych jest jednak na jesień. Zespół wystąpi na jednym z najwazniejszych festiwali w Europie – EFG London Jazz Festival 2019 – w pięknej sali Cadogan Hall.

Na wybranych koncertach muzykom Tria towarzyszyć będa goście, i tak np. na festiwalu November Music w holenderskim 's-Hertogenbosch (Den Bosch) zaagra Tineke Postma, znakomita alcistka z Heerenveen. Na mini – trasę do Szwajcarii Trio uda się z polskim saksofonistą Adamem Pierończykiem. Nie zabraknie polskich akcentów festiwalowych, takich jak występ na Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazowych w Kaliszu (także z towarzyszeniem Adama Pierończyka), czy Palm Jazz Festival w Gliwicach, a także projektu specjalnego dla Bielskiej Jesieni Jazzowej im. Tomasza Stańko w Bielsku- Białej, z udziałem znakomitych gości – gwiazd, których pojawienie się jest jeszcze owiane tajemnicą. Trio zawita również do wielu sal filharmonicznych (m.in. w Szczecinie, Lublinie, Białymstoku, Kielcach, Częstochowie, Olsztynie), żeby finałowy concert zagrać w jednaj zanjważniejszych sal w Polsce- w sali  NOSPR w Katowicach.

25. urodziny Tria w 2019 roku zbiegają się z 50 rocznicą założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records. Nic więc dziwnego, że również z tej okazji zespół został zaproszony na koncerty w wielu miastach w Europie (Frankfurt, Oslo, Bruksela, Manheim/Ludwigshafen), aby dołączyć do innych artystów z katalogu ECM, z którymi wspólnie będą świętować pięćdziesiąty jubileusz tej jednej z najważniejszych wytwórni płytowych na świecie.

Rok 2019 ma w historii Tria Wasilewskiego szczególne znaczenie także z powodu wspomnienia o Krzysztofie Komedzie i przypadającej w kwietniu tego roku 50 rocznicy jego śmierci.
To właśnie muzycy Marcin Wasilewski Trio (wówczas pod nazwą Simple Acoustic Trio) jako pierwsi od śmierci Krzysztofa Komedy muzycy polscy sięgnęli w 1995 roku po jego muzykę na swojej debiutanckiej płycie pod znaczącym tytułem “Komeda”. Z pewnością muzycy podczas koncertów na swojej jubileuszowej trasie będą chcieli oddać muzyczny hołd Krzysztofowi Komedzie, a także Tomaszowi Stańko - swojemu mentorowi i muzycznemu przyjacielowi, który odszedł od nas w lipcu zeszłego roku.

Artyści mający już własny bogaty dorobek płytowy oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu – w Trio (Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer), czy osobno (Branford Marsalis, Jan Garbarek, Manu Katche, Al Foster, Arild Andersen i wielu innych) znajdują się w znakomitej formie muzycznej i we wzrastającym momencie swojej kariery. Dowodzą tego najnowszy album koncertowy pt. “Live”, znakomite recenzje w Polsce i zagranicą, bardzo udana 24- koncertowa trasa promująca nową płytę zagrana w 10 krajach oraz najbliższe plany Tria i jubileuszowa trasa z prawie czterdziestoma koncertami. 

Tagi: