Rusza digitalna edycja Spontaneous Live Series. Na początek Low Vertigo!

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

„Spontaneous Live Series”, to nazwa dwóch pokrewnych inicjatyw Trybuny Muzyki Spontanicznej. Pierwszą z nich jest cykl koncertowy organizowany już piąty rok wspólnie z Dragon Social Club w Poznaniu. Równolatkiem cyklu jest seria płytowa, która dokumentuje najciekawsze wydarzenia koncertowe kolejnych edycji Spontaneous Music Festival.

Cykl płytowy „Spontaneous Live Series” doczekał się, jak do tej pory, jedenastu kompaktowych albumów. W przygotowaniu są kolejne, a zawierać one będą nagrania z ostatniej edycji festiwalu, jaka odbywała się w październiku 2022 roku. Na te albumy czekać będziemy musieli aż do jesieni, ale już teraz, dokładnie w pierwszy piątek marca, swoją premierę ma pierwszy digitalny album „Spontaneous Live Series”.

Ów sub-label, bo w ten sposób należałoby chyba nazwać digitalne edycje, prezentował będzie nagrania koncertowe z festiwalu (i nie tylko), które z różnych względów nie znalazły się na dotychczasowych edycjach kompaktowych. Dostępne one będą jedynie w plikach elektronicznych, poprzez bandcampową stronę serii.

A na dobry początek prawdziwe trzęsienie ziemi! Low Vertigo, czyli Diego Caicedo na gitarze elektrycznej, Gonçalo Almeida na gitarze basowej i Vasco Trilla na perkusji, czyli ognisty, improwizowany doom metal! Trio portugalsko-katalońskie zdaje się być formacją z Półwyspu Iberyjskiego najsilniej związaną z Poznaniem i klubem Dragon. Ich debiutancka płyta studyjna ukazała się w ramach iberyjskiej serii Multikulti Project i Trybuny Muzyki Spontanicznej, a jej światowa premiera odbyła się na początku kwietnia 2019 roku … w rzeczonym klubie Dragon. Low Vertigo zagrało wówczas koncert, jaki obecnie możemy posłuchać na pierwszym albumie digitalnego pod-cyklu „Spontaneous Live Series”. Dodajmy, iż ów koncert odbywał się w ramach tzw. Improwizowanej Trzydniówki, imprezy funkcjonującej na zasadach festiwalowych, choć nie figurującej w rejestrze kolejnych edycji Spontaneous Music Festival.

Nowy album Low Vertigo zawiera jeden, prawie trzydziestominutowy track, pełny gorących, improwizowanych fraz gitary, basu i perkusji. Warto w tym miejscu zacytować liner notes, jakie powstało na potrzeby albumu studyjnego, albowiem dobrze oddaje ono klimat muzyki Low Vertigo:

Prawdziwi mistrzowie iberyjskiego free jazzu i muzyki improwizowanej – Gonçalo Almeida, Vasco Trilla i Diego Caicedo – zeszli do samego piekła, by poszukać nowych inspiracji dla swojej kreatywności. Low Vertigo, najnowszy pomysł tej trójki muzyków, to masywne połączenie basowej ściany nierzeczywistości, gitary zwinnej jak lampart i perkusji, która b… twój umysł niczym macki ośmiornicy. Zapomnij o gatunkach, stylach, podziałach i innych bzdurach, które wymyślili ci, którzy są głusi na prawdziwe emocje płynące ze swobodnego muzykowania. Jeśli już upierasz się przy tropie gatunkowym – to będzie thriller, doom thriller!

Koncert promocyjny odbędzie się tym razem … w Barcelonie. Muzycy zapraszają do słynnego klubu Soda Acústic i cyklu koncertowego „Nocturia Discordia” już we czwartek 9 marca. W kolejnych dniach artyści będę rejestrować swoją trzecią, a drugą studyjną płytę.