Rusza 8. Katowice JazzArt Festiwal

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

26 kwietnia, czterema koncertami, rozpocznie się 8. Katowice JazzArt Festiwal. Pierwszy z nich odbędzie się o 16.30 w klubie Miejscownik, podczas którego wystąpi Kevin LeGendre + Camilla George. Następnie o 18.00 w Muzeum Śląskim pojawi się grupa ZSAMM. Ryan Keberle Reverso usłyszymy o 20.00 w Mieście Ogrodów. Na koniec dnia o 22.00, ponownie w Muzeum Śląskim, wystąpią Anja Lauvdal i Heida Johannesdottir.

„Do not Stop the Carnival“ Kevina LeGendre to epickie studium obecności „black music” na Wyspach Brytyjskich od czasów średniowiecza do lat 60. XX wieku. LeGendre – dziennikarz muzyczny i pisarz, przywołuje w nim kluczowe postaci Ameryki, Afryki i Indii Zachodnich (m.in. Paula Robesona, Ginger Johnsona i Lorda Kitchenera). Opowiada o wpływie epoki kolonialnej na takie nowe gatunki muzyczne, jak gospel, jazz, hi-life i calypso. Swój tekst (fragmenty) odczyta przy brzmieniach saksofonu Camilli George – wiodącej postaci współczesnej londyńskiej sceny jazzowej.

ZSAMM to wspólny projekt mieszkającej w Wiedniu, słoweńskiej wokalistki, aranżerki i kompozytorki Mai Osojnik i austriackiego perkusisty Patricka Wurzwallnera. Osojnik to muzyczny multitool: świetnie czuje się zarówno w muzyce dawnej, jak i współczesnej, w eksperymentalnym jazzie i sound artcie. O „Let them Grow“ – jej debiutanckim, solowym albumie pisano, że „przypomina labirynt, a błądzenie wśród jego krętych korytarzy to czysta przyjemność”. Przyjemność okazała się tak wielka, że znalazła swoją kontynuację w duecie w z Wurzwallnerem. Nowy „Let them Grow” to mroczny i enigmatyczny spektakl, w którym artyści wykorzystują dosłownie wszystko: nagrania terenowe, stare taśmy, rejestratory basowe Paetzolda, elektronikę lo-fi, brzmienia zabawek i znalezionych przedmiotów. Czasami brzmią jak wyjące wilcze stado i fruwające w ciemności nietoperze, by za chwilę przywoływać dźwięki rodem ze zniekształconej wersji The Doors „Break On Through”.

Zapatrzony zarówno w Maurice’a Ravela, jak i we francuski barok i architekturę francuskiej suity kwartet Reverso to udana próba połączenia jazzu i muzyki kameralnej. Historia powstania zespołu związana jest z wytwórnią Dave’a Douglasa, gdzie w 2014 roku spotkali się świetny puzonista i kompozytor Ryan Keberle i pianista Frank Woeste. Rok później narodził się kwartet Reverso.

W Katowicach wystąpią w składzie: „weteran sceny nowojorskiego Downtown” Erik Friedlander i uznany francuski perkusista / kompozytor młodego pokolenia Guilhem Flouzat.

Heida jest basistką i tubistką jazzową; Anja – pianistką i kompozytorką. Obie pochodzą z Norwegii, studiowały na Wydziale Jazzu w Trondheim i zaangażowane są w wiele projektów muzycznych. W duecie („Skadedyr”, „Skrap”, „Broen og Finity”) inspirują się nie tylko jazzem, ale i hip-hopem, pop-artem czy muzyką klubową. Oscylując między elektroniką i post-rockiem, tworzą eksperymentalny jazz „zlepiony z cywilizacyjnych odpadków”. Ich duet to, jak lubią zestawiać dziennikarze muzyczni, najbardziej aktywna i poszukiwana młoda formacja w kraju.

 

Tagi: